Hlavní obsah

Průměrná mzda vzrostla na začátku roku na 34 tisíc

4. 6. 2020, 9:07 • Aktualizováno 4. 6. 2020, 9:41
Novinky, bož

Průměrná mzda v Česku za první čtvrtletí meziročně vzrostla o pět procent z 32 467 na 34 077 korun. Přesně polovina pracujících Čechů přitom bere více než 29 333 korun hrubého měsíčně, zatímco druhá polovina bere méně než tuto částku. Právě takový byl v prvním čtvrtletí medián mezd.

Foto: Martin Havelka, Novinky

Průměrná měsíční hrubá mzda

Článek

Spotřebitelské ceny se ve stejném období meziročně zvýšily o 3,6 procenta, což znamená, že se mzdy reálně zvýšily jen o 1,4 procenta.

„Trend růstu platů polevil i v prvním čtvrtletí letošního roku. Nedá se očekávat, že bychom letos na dlouhou trajektorii vyšších mezd navázali,” okomentovala aktuální vývoj ekonomka a ředitelka společnosti Bondster Jana Mücková.

Nepořádek v programu Antivirus zdržuje výplatu mezd

Koronavirus

Zlomové v tomto podle ní bude druhé čtvrtletí, kdy „kvůli nejisté budoucnosti většina zaměstnavatelů přistoupila ke zmražení, nebo dokonce snížení mezd,” dodala ekonomka.

Medián mezd vzrostl meziročně o 5,8 procenta. U mužů činil 31 790 korun, u žen 26 723 korun.

„Optický klam” na grafu

Oproti předchozímu čtvrtletí průměrná mzda zdánlivě klesla. Při očištění od sezonních vlivů však o 1,1 procenta vzrostla. V prvním čtvrtletí přitom bývá nominální průměrná mzda vždy nižší než v posledním čtvrtletí předchozího roku.

„Zdálo by se, že po Novém roce dochází vždy ke snížení mezd. Je to však z velké části optický klam. Mzdy v prvním čtvrtletí rostou nejen vzhledem k prvnímu čtvrtletí předchozího roku, ale také například vzhledem k druhému i třetímu,“ uvedl pro Novinky ekonom skupiny Natland Petr Bartoň.

Podle něj za tímto „klamem“ stojí právě čtvrté čtvrtletí. „Firmy i státní úřady vyplácejí vánoční bonusy, třinácté platy a podobně. Proto je nárůst ve čtvrtém čtvrtletí vyšší než dlouhodobý trend a první kvartál na grafu působí jako pokles,“ dodal Bartoň.

Reklama

Související články

Odbory žádají stoprocentní náhradu mzdy

19. 3. 2020, 18:00

Prezident Donald Trump chce Američanům kvůli koronaviru rozdat šeky na tisíc dolarů, tedy téměř 25 tisíc korun. Česká vláda se v první řadě soustředí na...

Stát chce na mzdu přispět jen do 24 800 korun

30. 3. 2020, 14:59

Stát plánuje přispět na mzdu v zavřených provozech nejvýše 24 800 korun, při poklesu poptávky nejvýš 9300 korun a při výpadku surovin 12 400 korun. Z částek by...

Výběr článků