Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Průměrná mzda vzrostla, dvě třetiny lidí na ni ale nedosáhnou

Průměrná nominální mzda v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 473 korun na 23 665 Kč. Meziročně tak byla vyšší o dvě procenta. Reálně po odečtení inflace se mzda zvýšila jen o 0,1 procenta. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ) s tím, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají nižší mzdu, než je průměr.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Průměrná mzda vzrostla, dvě třetiny lidí na ni ale nedosáhnou

Podle ČSÚ se růst mezd dostal na desetileté minimum. Důvodem nízkého nárůstu je pokles mezd ve veřejném sektoru.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 676 Kč (2,9 procenta) na 23 650 Kč, reálně vzrostla o rovné procento. V nepodnikatelské sféře klesla průměrná mzda o 439 Kč (1,8 procenta) na 23 731 Kč. Reálně se ale snížila o 3,6 procenta.

Mzdy klesly nejvíce v oborech vzdělávání, veřejná správa a peněžnictví. Naopak nejlépe se dařilo lidem zaměstnaných v odvětví vědy a technické činnosti.

Pokud jde o vývoj samotných průměrných mezd, významnější růst ČSÚ uvádí v oboru těžba a dobývání (o 6,4 procenta) a zdravotní a sociální péče (o 5,2 procenta). Nejvyšší úroveň průměrných mezd byla v informační a komunikační činnosti, následovaly peněžnictví a pojišťovnictví. Ubytování, stravování a pohostinství se umístilo na druhém pólu stupnice, tam však část pracovních příjmů zaměstnanců tvoří spropitné.

Průměrné mzdy ve vybraných oborech ve 3. čtvrtletí 2010 (v Kč/měsíc)
Informační a komunikační činnosti
43 422
Peněžnictví a pojišťovnictví43 044
Výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla37 762
Veřejná správa, obrana26 390
Doprava a skladování23 263
Vzdělávání22 439
Činnosti v oblasti nemovitostí22 343
Stavebnictví22 188
Kulturní, zábavní a rekreační činnosti19 365
Zemědělství a rybářství19 264
Administrativní a podpůrné činnosti16 494
Ubytování, stravování a pohostinství12 785
Zdroj: ČSÚ

"Samotní zaměstnavatelé se do velkého nabírání pracovníků nehrnou. Nejistota budoucích zakázek je stále vysoká, a proto se snaží tyto objednávky zabezpečit stávající pracovní silou a tento přístup se hned tak nezmění,“ uvedl analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Růst platů nelze moc očekávat

„I když v ekonomice vidíme známky postupného hospodářského oživení, na výplatních páskách českých zaměstnanců se to výrazněji projeví teprve tehdy, až v podnicích převládne jistota, že případné mzdové navýšení mají z čeho financovat,“ připomněl Libor Stodola, odborník na řízení lidských zdrojů z PricewaterhouseCoopers s tím, že na to je zatím očekávaný růst příliš křehký a ani zhruba jednoprocentní inflace nedává moc argumentů k růstu platů.

Podle Stodoly nelze očekávat ani výrazný pokles nezaměstnanosti, s koncem letošního roku a začátkem nového může lidí bez práce spíše přibývat. „Předpokládáme tak, že výrazněji porostou platy jen vybraným klíčovým zaměstnancům, jejichž hodnotu na trhu práce nesnížila výrazně ani krize,“ dodává Stodola.

Minimální mzda se nezměnila již od ledna 2007 a činí 8000 Kč.

Anketa
Kde se pohybuje vaše hrubá mzda vzhledem k průměrné hodnotě 23 665 korun?
Je výrazně pod ní
21.9 %
Je o něco nižší
12.7 %
Pohybuje se kolem průměrných hodnot
18.3 %
Je o něco vyšší
20.5 %
Je výrazně vyšší
26.6 %
Celkem hlasovalo 54986 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků