Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Průměrná inflace bude přes 13 procent, uvádí průzkum ministerstva financí

Česká ekonomika letos stoupne o 1,5 procenta a příští rok by měl růst zrychlit na tři procenta. Zároveň průměrná inflace by měla být 13,3 procenta a příští rok zhruba pět procent. Ke dvěma procentům by se měla dostat průměrná inflace až v letech 2024 a 2025. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz 17 tuzemských odborných institucí.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Průměrná inflace bude přes 13 procent, uvádí průzkum ministerstva financí

V letech 2023 a 2024 by se měl růst ekonomiky pohybovat kolem tří procent. Loni ekonomika stoupla o 3,3 procenta.

„Ekonomický růst by podle respondentů šetření měl v letošním roce zpomalit. Razantní nárůst životních nákladů zbrzdí reálnou spotřebu domácností, která by se tak měla zvýšit jen o 1,1 procenta. Růst vládní spotřeby by měl zvolnit na 1,6 procenta, patrně kvůli odeznění výdajů souvisejících s epidemií covidu-19,” uvádí materiál.

Inflace by podle průzkumu měla z letošních 13,3 procenta klesnout příští rok na 5,1 procenta a do roku 2025 klesnout až na průměrných 2,1 procenta.

„Důležitým proinflačním faktorem je nárůst cen elektřiny a zemního plynu, který se postupně promítá v cenách ostatního zboží a služeb. Inflaci posilují i potíže v globálních dodavatelských řetězcích, jež vedou k razantnímu zvyšování cen mnoha výrobních vstupů. Tyto problémy se přitom kvůli válce na Ukrajině dále prohloubily,” uvádí dokument.

Proti růstu cen by přitom mírně měla působit posilující koruna. Česká měna by měla totiž podle odhadů postupně posílit příští rok na průměrných 24,40 Kč/EUR a do roku 2025 až na 23,60 Kč za euro.

Zároveň oslovené instituce počítají s tím, že objem mezd a platů poroste letos a příští rok o zhruba 6,5 procenta ročně. „Vzhledem k mimořádně vysoké inflaci spotřebitelských cen by tak průměrná reálná mzda měla v letošním roce výrazně klesnout,” upozorňují odhady.

Samotné ministerstvo financí v dubnové prognóze počítá letos s růstem ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Zároveň úřad čeká letos průměrnou inflaci 12,3 procenta.

Česká národní banka v nové květnové prognóze očekává letošní růst o 0,8 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Průměrnou inflaci očekává na 13,1 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků