Hlavní obsah
Makléř na tokijské burze sleduje klesající hodnoty akcií. Foto: Toru Hanai, Reuters

Prudký pokles vývozu z Číny

Vývoz z Číny v září klesl meziročně o deset procent, mnohem více, než se čekalo. Dovoz se po srpnovém oživení nečekaně snížil, a to o 1,9 procenta. Přebytek zahraničního obchodu tak činil 41,99 miliardy USD (1,03 biliónu Kč). Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnil čínský celní úřad, naznačuje, že stabilizace druhé největší ekonomiky světa měla možná jen krátké trvání.

Makléř na tokijské burze sleduje klesající hodnoty akcií. Foto: Toru Hanai, Reuters
Prudký pokles vývozu z Číny

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali růst dovozu o jedno procento. Vývoz měl podle jejich odhadů klesnout jen o tři procenta a přebytek zahraničního obchodu měl stoupnout na 53 miliard USD ze srpnových 52,05 miliardy dolarů.

Obrat v dovozu vyvolává otázku ohledně síly nedávného oživení domácí poptávky, uvedl analytik Capital Economics Julian Evans-Pritchard. „Údaje, které zatím máme, naznačují, že je za to částečně zodpovědný pokles objemu dovozu několika důležitých komodit, včetně železné rudy a mědi,” prohlásil. „To by mohlo být počátečním signálem, že nedávné oživení ekonomické aktivity ztrácí na síle, ačkoliv bychom měli varovat, že nelze číst příliš mnoho z jediného údaje vzhledem k nestabilitě čísel o obchodu.”

Asijské burzy na zprávu reagovaly poklesem, japonský index Nikkei klesl o 0,39 procenta, hongkongský Hang Seng o 1,12 procenta.

Čínská ekonomika v posledních měsících vykazuje známky stabilizace, podmínky jsou ale nerovnoměrné. Velké průmyslové firmy zvyšují svoji aktivitu a očekávají vyšší zisky, zatímco menší společnosti mají stále problémy. Ekonomický růst země je také stále více závislý na vládních výdajích za infrastrukturu a na rozkvětu bytové výstavby, protože soukromé investice pohasínají a vývoz zůstává slabý.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků