Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Foto archiv, Právo

Protikorupční policie vyšetřuje miliardové zakázky na svoz odpadu v Praze

Protikorupční policie na základě trestního oznámení vyšetřuje okolnosti týkající se miliardových tendrů na svoz odpadu v Praze a snahu města o akvizici Pražských služeb za stovky miliónů. Detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) si vyžádali podklady týkající se rozhodnutí pražské rady z roku 2012 a začátku roku 2013.

Ilustrační foto Foto: Foto archiv, Právo
Protikorupční policie vyšetřuje miliardové zakázky na svoz odpadu v Praze

Má jít o materiály, které připravoval a radě předkládal tehdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (ODS). Už loni v létě v sídle Pražských služeb zasahoval jiný útvar policie, detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Policie se k tomu tehdy odmítla vyjádřit. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) řekl, že si vyžádali smlouvy z let 2008 až 2010.

Hlavní město má dlouhodobé problémy se zajištěním svozu odpadu. Původně mělo uzavřenou desetiletou smlouvu s Pražskými službami. Smlouva skončila na konci roku 2011. Praha chtěla vybrat nového dodavatele, ale tendr kvůli pochybnostem zrušila. Od té doby spolupráci s Pražskými službami několikrát prodloužila.

Otevřený tendr vypsán nebyl

Naposledy loni na podzim získala firma roční zakázku za více než miliardu. I k ní si detektivové vyžádali podklady. Praha tehdy zakázku přidělila, i když dlouhodobě tvrdí, že hodlá vypsat otevřenou soutěž. Loni v listopadu zastupitelé schválili vypsání čtyřletého tendru v hodnotě 4,4 miliardy korun bez DPH. Otevřené výběrové řízení ale dosud vypsáno nebylo.

Detektivové se zajímají i o usnesení týkající se plánované akvizice Pražských služeb. Praha už několik let usiluje o odkup zhruba šestinového podílu, který v Pražských službách vlastní společnost Northward Holding Limited. Ta ji před časem koupila od skupiny Natland. Podle posledních informací by město mělo za akcie zaplatit kolem 700 až 800 miliónů. Praha v Pražských službách nyní ovládá asi 77 procent akcií.

V úterý Praha informovala o tom, že se protikorupční policie zabývá zastavením prací na tunelu Blanka. [celá zpráva]

Policie vyšetřuje mimo jiné problematický IT projekt z doby někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Od loňského roku jsou někteří pražští radní stíháni v kauze Opencard. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků