Hlavní obsah
Výroba v továrně německé automobilky Opel Foto: Peter Andrews, Reuters

Prodeje osobních aut v EU rostly pátý měsíc v řadě

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii v lednu vzrostl v porovnání se stejným měsícem loňského roku o 5,5 procenta na 935 640 vozů. Růst tak pokračuje už pět měsíců po sobě, uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Tempo růstu prodeje nicméně výrazně zpomalilo z prosincových 13,3 procenta.

Výroba v továrně německé automobilky Opel Foto: Peter Andrews, Reuters
Prodeje osobních aut v EU rostly pátý měsíc v řadě

Loni se prodej aut v EU snížil o 1,7 procenta na 11,85 miliónu vozů. Zaznamenal tak už šestý pokles za sebou a dostal se na nejnižší úroveň od roku 1995. V letošním roce by měl prodej podle lednové prognózy ACEA stoupnout o dvě procenta.

„Pro letošní rok očekáváme v Evropě jednociferný nárůst prodejů nových aut. Prodejům aut zřejmě pomohlo i teplé lednové počasí, zákazníci místo do hor zamířili k prodejcům,“ uvedl analytik Jan Linhart ze společnosti KPMG Česká republika. „Dobrým znamením je, že rostou všechny hlavní trhy. K růstu se vrátily i prakticky všechny země jihozápadní Evropy, která v minulých dvou letech zažila hluboký propad,“ dodal.

Poptávka po autech v Evropě byla donedávna pod zvýšeným tlakem kvůli negativním dopadům finanční krize na ekonomiku. V lednu zaznamenaly nárůst prodeje všechny velké trhy v EU, v Německu se prodej například zvýšil o 7,2 procenta. V Česku prodej aut stoupl o 13 procent na 13 638 vozů. [celá zpráva]

Oživení i v zemích zasažených krizí

„Evropský prodej nových osobních automobilů se začátkem loňského roku odrazil ode dna a dnešní údaje ukazují, že jsme na cestě k oživení,“ uvedl podle agentury Reuters provozní ředitel evropských aktivit jihokorejské společnosti Hyundai Motor Allan Rushforth.

Výrazné oživení prodeje automobilů v lednu zaznamenaly některé ze zemí, jež byly v minulosti nejvíce postiženy dluhovou krizí. V Řecku se prodej aut zvýšil o 15 procent a v Portugalsku a Irsku stoupl dokonce téměř o třetinu.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v lednu v zemích EU zvýšila prodej o téměř 11 procent na 41 091 vozů. Její tržní podíl tak vzrostl na 4,4 procenta ze 4,2 procenta před rokem. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků