Hlavní obsah
Výroba Škody Kodiaq v Kvasinách Foto: Radek Plavecký, Právo

Prodej osobních aut v EU klesl o osm procent

Prodej nových osobních aut v Evropské unii se v červnu snížil o 7,8 procenta na 1,45 milionu vozů. Ve středu to uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Na vině je především menší počet pracovních dní, kterých bylo v uplynulém měsíci letos jen devatenáct, zatímco v loňském roce 21.

Výroba Škody Kodiaq v Kvasinách Foto: Radek Plavecký, Právo
Prodej osobních aut v EU klesl o osm procent

Za celé první pololetí se poptávka v Unii meziročně snížila o 3,1 procenta na 8,2 milionu.

Mírné snížení vykázaly všechny velké evropské trhy s výjimkou toho úplně největšího – Německa. Tam se počet registrací nových osobních vozidel zvýšil o půl procenta.

„Český trh s novými automobily se v červnu propadal takřka nejvýrazněji v celé Evropské unii. Vykázal meziroční pokles registrací nových osobních vozů o 15,5 procenta,” uvedl ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

„Ještě strměji než v Česku se v EU v červnu trh s auty propadal už jen ve Švédsku, jehož trh vykázal 52procentní meziroční pokles,” dodal.

Odbyt koncernu Volkswagen, jehož součástí je i česká Škoda Auto, klesl o 9,5 procenta. Samotná značka Škoda potom vykázala pokles o 8,6 procenta na 65 876 vozů. Podíl Škody na evropském trhu zůstal v červnu beze změny, i nadále činil 4,6 procenta.

„Z klíčových značek skupiny Volkswagen se lépe dařilo jen Seatu, Volkswagen jako takový, Audi i Porsche na tom během prvních šesti měsíců letošního roku byly hůře než Škoda, jelikož vykázaly vesměs hlubší meziroční propad nových registrací,” uzavřel Kovanda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků