Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Pavel Karban, Právo

Přísnější pravidla dopadnou na malé cestovky

Cestovní kanceláře, které nabízejí letecké zájezdy, budou muset být pojištěné minimálně na čtyři milióny korun, u autobusových zájezdů nejméně na milión. Počítá s tím návrh novely zákona o podnikání v cestovním ruchu, kterou ve středu schválila vláda.

Ilustrační foto. Foto: Pavel Karban, Právo
Přísnější pravidla dopadnou na malé cestovky

Stanovení minimálních limitů odmítá Asociace cestovních kanceláří.

„Jsme přesvědčeni, že takové ustanovení je narušení rovné hospodářské soutěže, protože se nevypočítává u všech koncesovaných subjektů podle stejného klíče. Především pro malé specializované společnosti může takový limit znamenat velké zdražení zájezdů a může být likvidační,“ uvedl místopředseda asociace Jan Papež.

Podle dosud platné právní úpravy nesmí být limit pojistného plnění nižší než 30 procent plánovaných tržeb z prodeje zájezdů.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) bude moci zakázat v případě podezření na podpojištění cestovní kanceláři prodej dalších zájezdů. Resort rovněž na webu zveřejní seznam cestovních kanceláří pojištěných proti úpadku.

Zlepšit by se měla informovanost klientů. U zájezdů prodávaných prostřednictvím cestovních agentur bude muset být jasně uvedeno, která cestovní kancelář zájezd pořádá. Podstatné informace o zájezdu budou muset být zřetelně uvedeny na stejné úrovni internetové stránky v případě prodeje zájezdu prostřednictvím internetu.

Pokud parlament zákon schválí a podepíše jej prezident, měl by vstoupit v platnost od začátku příštího roku.

Loni bylo v ČR evidováno podle údajů MMR 1018 cestovních kanceláří. Letos zkrachovaly zatím dvě,  naposledy tento týden brněnská CK monmare travel. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků