Hlavní obsah

Přijetí eura bych v nejbližší době nedoporučil, tvrdí Holman z ČNB

Hostem čtvrtečního moderovaného on-line chatu Novinek byl profesor a člen bankovní rady České národní banky Robert Holman. Podle něj ještě není vhodná doba, aby Česko přistoupilo na jednotnou evropskou měnu. Kromě měny se vyjadřoval také k inflaci či růstu mezd.

Přijetí eura bych v nejbližší době nedoporučil, tvrdí Holman z ČNB

„Já bych zavedení eura v nejbližší budoucnosti nedoporučil. Naše ekonomika není na takový krok připravena, protože dosud neproběhla její dostatečná konvergence s ekonomikami eurozóny. Rovněž pro plnění všech maastrichtských kritérií musí vláda ještě prosadit řadu reforem, zejména na trhu práce, a upevnit fiskální disciplínu,“ uvedl Holman.

 

Sazby možná ještě klesnou

ČNB na svém posledním zasedání snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Jedním z důvodů byla příliš silná tuzemská měna. Holman nevyloučil, že by banka mohla úrokové sazby snížit ještě jednou do konce roku, a to znovu o čtvrt procenta. „Ale bude to záviset zejména na vývoji kurzu koruny a na poptávkových tlacích z reálné ekonomiky,“ uvedl profesor.

V chatu se vyjadřoval i k inflaci. Ta by podle něj měla na konci roku klesnout ze současných necelých sedmi procent k pěti procentům. „Nominální mzdy v podnikatelské sféře porostou o více než 8 %. Příští rok se bude inflace snižovat a zpomalí i růst nominálních mezd. Reálné mzdy odrážejí hospodářský růst, přesně řečeno růst produktivity práce. Příští rok hospodářský růst zpomalí na přibližně 4% meziročně,“ napsal Holman.

Robert Holman
Po roce 1978, kdy ukončil studia na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE), působil jako obchodní referent v podnicích zahraničního obchodu, vyučoval na katedře dějin ekonomických teorií VŠE.
Za sebou má mimo jiné i politickou dráhu. V devadesátých letech pracoval jako poradce ministra financí, premiéra a předsedy Sněmovny. V roce 1997 byl jmenován profesorem v oboru ekonomické teorie. Od února 2005 je členem bankovní rady České národní banky.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků