Hlavní obsah

Povinnost vydávat účtenky by mohla skončit už v srpnu

Senátoři ve středu výjimečně pomohli Poslanecké sněmovně. Chtějí urychlit zrušení povinnosti vydávat povinné účtenky nad 50 korun. Návrh, který do zákona prosadili levicoví poslanci, je tolik kritizovaný, že sama ČSSD otočila a chce jej zrušit. O zákonu měla na mimořádné srpnové schůzi hlasovat Sněmovna, hospodářský výbor Senátu jej ale chce připojit jako pozměňovací návrh k zákonu o úvěru pro České dráhy a dolní komoře jej vrátil.

Povinnost vydávat účtenky by mohla skončit už v srpnu

Proti samotnému zákonu o úvěru senátoři nic nemají. Předpokládají, že Sněmovna zákon schválí s pozměňovacím návrhem a ještě do konce srpna by norma mohla začít platit. Povinnost, kterou nyní plní jen málokterý obchodník, by tak padla a účtenky by se opět povinně vydávaly pouze na žádost zákazníka.

Povinnost vydávat účtenky prosadil do živnostenského zákona, který se měl s přijetím zákona o registračních pokladnách, rozpočtový výbor Sněmovny. Začala platit 1.7.2005. ODS se tentýž den pokusila do stejného zákona jako nyní (úvěr pro České dráhy) prosadit zrušení této povinnost, ČSSD a KSČM ale byly proti. [celá zpráva]

Za 14 dnů pak největší vládní strana otočila, premiér Paroubek řekl, že zákon se v praxi neosvědčil a přimluvil se za jeho zrušení. Ustoupit musel i ministr financí Bohuslav Sobotka. [celá zpráva]

O to, zda pozměňovací zákon k návrhu definitivně připojí, rozhodnou senátoři na začátku srpna, Sněmovna se mimořádně sejde 16. srpna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků