Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Pošty na venkově chtějí prodávat léky

Česká pošta zvažuje, že by na venkovských pobočkách začala přijímat objednávky na volně dostupné léky a potravinové doplňky. Ve spolupráci s partnerem, firmou Euroclinicum, by potom léky doručovala. Záměr napadla Česká lékárnická komora, která poštovní lékárnu označila za hazard se zdravím obyvatel.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Pošty na venkově chtějí prodávat léky

Pokud si v současnosti zákazník podle mluvčího pošty Iva Mravinace objedná volně dostupný lék nebo doplněk na internetu, pošta mu jej doručí. Novinkou tak je pouze možnost objednání léku na poště.

"Protože je celý projekt zaměřen na vesnice a odlehlá místa, kde lékárny nejsou, chceme nabídnout těm, kteří s internetem nemají dostatečné zkušenosti, možnost objednat léky přímo na poštovní pobočce. Protože jde zejména o naše starší spoluobčany, projekt má také silný sociální aspekt," uvedl Mravinac.

Na poště lékům nerozumí

Česká lékárnická komora upozorňuje, že léky jsou zboží zvláštní povahy a je třeba s nimi tak i nakládat.

"Přestože Česká pošta zcela zjevně nedisponuje příslušnými prostory ani personálem k poskytování zdravotních služeb, snaží se klamavým způsobem vyvolat ve veřejnosti dojem, že tomu tak je a že bude provozovat skutečnou lékárnu. Tedy zdravotnické zařízení, které je podle právních předpisů místem poskytování zdravotní péče farmaceuty a farmaceutickými asistenty, vysokoškolsky a středoškolsky vzdělanými a atestovanými odborníky," uvedl prezident komory Lubomír Chudoba.

Bojí se konkurence

Zástupci pošty považují reakci komory za nepochopení nebo obavu z možné konkurence. "Pokud si někdo dnes na některém z již existujících internetových obchodů objedná volně prodejný lék anebo potravinový doplněk ze svého domova, odborného poradce nemá. Celý projekt připravuje s renomovaným zdravotnickým zařízením, které přineslo know-how a je v této oblasti odborným garantem," dodal Mravinac.

Záměr poštovní lékárny navíc není definitivně schválený, protože nový generální ředitel Martin Elkán se rozhodl všechny projekty revidovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků