Hlavní obsah
Ostrava 3.5.2018 Výstava Antonína Gavlase : Partitury Světla. Galerie GAUDEAMUS. Foto: Josef Zajíc

Poslanci odmítli novelu, která měla zjednodušit konkurzy

Podnikatelé, případně věřitelé, kteří se těšili, že novela zákona o konkurzu a vyrovnání zjednoduší konec podnikání, mají smůlu. Návrh v pátek Sněmovna odmítla. Ve finále se od ní distancovala většina navrhovatelů, protože pozměňovacími návrhy se do normy dostaly věci, které šly proti původními návrhu, tedy zjednodušit konec podnikání.

Ostrava 3.5.2018 Výstava Antonína Gavlase : Partitury Světla. Galerie GAUDEAMUS. Foto: Josef Zajíc
Poslanci odmítli novelu, která měla zjednodušit konkurzy

"To, co jsme tím chtěli dokázat, a sice ozdravit podnikatelské prostředí v České republice, se nám zjevně nepodaří," zdůvodnila stažení svého podpisu poslankyně ODS Eva Dundáčková.

"Nepřeji si, aby byl zákon v případě přijetí spojován s mým jménem," prohlásil před hlasováním jeden z poslanců, kteří byli pod původním návrhem podepsáni, Miroslav Kalousek. Následovali ho další.

Kolik dostanou banky

Poslanci se především nemohl shodnout na tom, jaký podíl z vyrovnání dostanou banky. Nyní dostávají 70 procent své pohledávky. Především poslanci ODS chtěli, aby to bylo 100 procent. Proto, že banky by se pak vstřícněji stavěly v úvěrům pro firmy. Měly by jistotu, že se jim v případě krachu firmy vrátí celá suma.

Spory byly i o to, kdo bude navrhovat konkurzního správce. Poslanci ČSSD se stavěli za to, aby to byl nadále soud, pravicové stran chtěly, aby to byl sbor věřitelů, který by jej vybral z příslušného seznamu konkurzních správců.

V konkurzech tak stále přetrvává současný stav, který umožňuje spolčení soudce a konkurzního správce a v minulosti vedl mimo jiné ke kauze Berka. Současná podoba úpadkového zákona je již několik let pod palbou kritiky expertů, firem i Evropské unie. Konkurzy trvají podle nich příliš dlouho a jejich výtěžnost je nízká.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků