Hlavní obsah
Kontejnery v přístavu v Los Angeles (ilustrační snímek) Foto: Bob Riha Jr, Reuters

Pokud USA zvýší cla na evropské automobily, Unie bude reagovat

Pokud by USA zvýšily cla na dovoz automobilů ze zemí Evropské unie, jak v pátek pohrozil americký prezident Donald Trump, EU by na tento krok zareagovala, varoval v rozhovoru pro sobotní vydání francouzského listu Le Monde místopředseda Evropské komise (EK) Jyrki Katainen. Vyzval zároveň k ukončení eskalace sporu.

Kontejnery v přístavu v Los Angeles (ilustrační snímek) Foto: Bob Riha Jr, Reuters
Pokud USA zvýší cla na evropské automobily, Unie bude reagovat

„Pokud se rozhodnou zvýšit svá dovozní cla, nebudeme mít zase jinou možnost, než reagovat,” řekl Katainen, který má v EK na starosti zaměstnanost, růst, investice a konkurenceschopnost. „Nechceme (o obchodu) bojovat na veřejnosti přes Twitter. Měly bychom eskalaci ukončit,” dodal finský eurokomisař.

Americký prezident Donald Trump v pátek na Twitteru pohrozil Evropské unii dvacetiprocentním clem na dovoz automobilů, pokud EU brzy nezruší svá ochranářská opatření proti Spojeným státům. Učinil tak měsíc poté, co jeho administrativa začala prošetřovat, zda dovoz aut a autodílů není pro USA bezpečnostním rizikem. [celá zpráva]

Přetahovaná pokračuje

EU je nyní se Spojenými státy v obchodním sporu, protože Washington zavedl cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent. Protože se záležitost nepodařilo vyřešit, začala EU v pátek uplatňovat clo 25 procent na dovoz některého zboží z USA. Terčem nových cel jsou výrobky z oceli a hliníku, zemědělské produkty a různé další zboží, mimo jiné motocykly, džíny nebo whisky.

Pokud jde o současná unijní cla na dovoz automobilů, tak EU vůči USA uplatňuje desetiprocentní clo, zatímco dovoz do USA podléhá clu 2,5 procenta u osobních vozů a 25 procent u dodávkových a sportovně-užitkových automobilů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků