Hlavní obsah
Demonstrace proti úsporným opatřením španělské vlády Foto: Reuters

Počet nezaměstnaných vystoupal ve Španělsku na nový rekord

Počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku v listopadu vzrostl o více než 74 000 na rekordních 4,9 miliónu lidí. Informovala o tom agentura AP s odkazem na údaje španělského ministerstva práce.

Demonstrace proti úsporným opatřením španělské vlády Foto: Reuters
Počet nezaměstnaných vystoupal ve Španělsku na nový rekord

Měsíční údaje ministerstva nezahrnují míru nezaměstnanosti. Ta se podle dřívější zprávy statistického úřadu ve třetím čtvrtletí vyšplhala na rekordních 25 procent z 24,6 procenta v předchozích třech měsících. Mezi mladými lidmi činí nezaměstnanost více než 50 procent.

Španělský trh práce se potýká s negativními důsledky hospodářské recese. K růstu nezaměstnanosti přispívají rovněž reformy trhu práce, které zaměstnavatelům usnadnily propouštění pracovníků.

V příštím roce by se míra nezaměstnanosti ve Španělsku podle analytiků mohla ještě zvýšit poté, co vstoupí v platnost další vládní úsporná opatření.

Španělský hrubý domácí produkt se v letošním třetím čtvrtletí snížil o 0,3 procenta. Zaznamenal tak již pátý mezičtvrtletní pokles za sebou. V celém letošním roce počítá vláda s poklesem o 1,5 procenta. Španělsko se nachází již v druhé hospodářské recesi za poslední tři roky.

Pro srovnání, v Česku podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí stoupla za říjen nezaměstnanost oproti září z 8,4 na 8,5 procenta. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků