Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Valentyn Ogirenko , Reuters

Plynárenský kartel? Antimonopolní úřad kritizuje ERÚ za vyzrazení informací

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prošetří jednání pěti plynárenských firem, které se údajně mezi sebou domlouvaly, aby ovlivnily cenu systémových služeb pro rok 2015. Je mezi nimi i ČEZ. S podnětem se na ÚOHS obrátil Energetický regulační úřad (ERÚ). Ve čtvrtek to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Vadí mu ale, že šéfka ERÚ Alena Vitásková svoje podezření nejdřív oznámila médiím.

Ilustrační foto. Foto: Valentyn Ogirenko , Reuters
Plynárenský kartel? Antimonopolní úřad kritizuje ERÚ za vyzrazení informací

„Jakékoliv podněty na kartelové dohody vítáme, ale autoři podnětů by měli mít na mysli, že zajištění důkazů potřebných k prokázání kartelu je po jeho vyzrazení v médiích velice obtížné, ne-li nemožné,“ uvedl Rafaj.

Podle něj kartelové dohody mají ze své podstaty konspirační charakter. Schůzky jejich účastníků, na nichž jednají o podmínkách kartelu, bývají přísně tajeny. Konají se většinou mimo prostory firem, například v hotelích a v letištních saloncích, neobvyklé nebývá ani použití šifrované komunikace mezi členy kartelu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Aby soutěžní úřad dokázal kartel odhalit a prokázat, musí rovněž postupovat v utajení, především pak v počáteční fázi šetření. Podstatné je využít momentu překvapení a při neohlášené inspekci v obchodních prostorách účastníků kartelu zajistit dostatečné důkazní materiály,“ uvedl Rafaj.

Služba zdražila pětinásobně

Problém, na který ERÚ upozornil antimonopolní úřad, se týká služby Flexibility 2015, kterou každý rok soutěží majitel páteřních plynovodů firma Net4Gas. Zajišťuje si tak, že při výkyvech spotřeby někdo dodá nebo odebere takový objem plynu, aby ho v plynovodu bylo potřebné množství a v potrubí zůstal nutný tlak.

Celá soutěž je podle Hospodářských novin rozdělena do deseti částí, takzvaných lotů, které mezi sebou firmy soutěží. Tendru se zúčastnilo pět firem – ČEZ, MND Karla Komárka, firma Vemex, EPT a RWE Supply & Trading. Problém je, že zatímco pro letošní rok služba stála 68,6 miliónu korun, pro rok 2015 to bude už 329 miliónů korun. Net4Gas i firmy, které se výběrového řízení účastnily, jakékoliv pochyby o průhlednosti tendru odmítají, uvedly Hospodářské noviny.

„Platíme to všichni na složenkách, protože je to součást ceny za přepravu plynu. Net4Gas je monopolní přepravce plynu,“ řekl Novinkám mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. ERÚ ve středu mírně zvýšil regulované ceny plynu a zdůvodnil to právě výrazným zdražením této služby. [celá zpráva]

Podle Chvojky se cena za tuto službu předtím, než ERÚ nařídil tyto aukce, pohybovala kolem 200 miliónů za rok, po zavedení aukcí klesla na 60 miliónů a teď se bez předchozího upozornění náhle zvedla až na 329 miliónů za rok.

„Firmy podaly jenom tolik nabídek, kolik pozic Net4Gas požadoval, takže se domníváme, že došlo k nějaké dohodě,“ dodal mluvčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků