Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Hannah Mckay, Reuters

Petříček: Brexit bez dohody by oslabil český HDP až o procento

Vystoupení Británie z Evropské unie bez dohody by mohlo českou ekonomiku podle vládních odhadů oslabit o 0,5 až jedno procento hrubého domácího produktu (HDP). V sobotu to na okraj mnichovské bezpečnostní konference řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Ilustrační foto. Foto: Hannah Mckay, Reuters
Petříček: Brexit bez dohody by oslabil český HDP až o procento

Ministr ale stále věří, že se brexitu bez dohody podaří vyhnout.

"Máme několik možných variant. Ty dopady samozřejmě budou v případě tvrdého brexitu. Odhady jsou mezi 0,5 až jedním procentem HDP," uvedl šéf české diplomacie. "Je to poměrně zásadní dopad, takže já věřím, že není v zájmu ani jedné strany, aby došlo k tomu, že Velká Británie odejde z Evropské unie bez dohody," poznamenal.

Vládní odhad je skeptičtější než ten poradenské firmy Deloitte, ta v případě brexitu bez dohody odhaduje pokles HDP ČR o zhruba 0,2 procenta, tedy asi o 10 miliard korun. [celá zpráva]

Na britské straně by podle Petříčka dopady byly nejspíš ještě výraznější. "Ta praktická stránka odchodu (v takovém případě) bude ještě komplikovanější. Již dnes se ve Francii připravují na neskutečně dlouhé kolony kamionů, které nebudou odbavovány, protože není na základě čeho je odbavovat," řekl také s tím, že podobné problémy by nejspíš přišly i v letecké dopravě a dalších oblastech.

I proto si Petříček přeje, aby k brexitu bez dohody nakonec nedošlo. "Já stále věřím, že se řešení nalezne. Je tu stále možnost odložení toho termínu, pokud britská strana bude o to žádat," uvedl k jedné variantě.

Británie má unii opustit 29. března. I přes opakovaná vyjednávání se zatím nepodařilo najít způsob vystoupení, s nímž by byl spokojen jak Londýn, tak Brusel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků