Hlavní obsah

Pátý největší krach v historii USA: CIT Group požádala o ochranu před věřiteli

Americký úvěrový ústav CIT Group Inc. požádal v noci na pondělí o ochranu před věřiteli. Firmě kvůli globální úvěrové krizi a následné recesi vzrostly špatné úvěry a není schopná dále financovat svoji činnost. CIT se však již předem dohodla s věřiteli na restrukturalizaci svého dluhu. Dceřiných společností, včetně CIT Bank, se bankrotová ochrana netýká.

Pátý největší krach v historii USA: CIT Group požádala o ochranu před věřiteli

Žádost o ochranu před věřiteli CIT patří mezi největší krachy v americké firemní historii. Majetek CIT a jejích provozních divizí v současnosti činí 71 miliard USD (1,3 biliónu Kč) a celkový dluh 64,9 miliardy USD. Velká část majetku však nepatří přímo holdingové společnosti, která požádala o ochranu před věřiteli. Firmě se již jednou podařilo vyhnout kolapsu letos v červenci.

Přehled deseti největších bankrotů v USA:
pořadínázev firmyoborrok bankrotuaktiva v mld. USD
1.Lehman Brothersfinance2008691,06
2.Washington Mutualfinance2008327,91
3.WorldComtelekomunikace2002103,91
4.General Motorsautomoto200991,05
5.CIT Groupfinance200971,00
6.Enronenergie200165,50
7.Consecofinance200261,39
8.Chryslerautomoto200939,30
9.Thornburg Mortgagehypotéky200936,52
10.Pacific Gas and Electricenergie200136,15
Zdroj: AP/BankruptcyData.com; CNN

CIT plánuje snížit celkový dluh v rámci bankrotové ochrany o zhruba deset miliard USD (179,4 miliardy Kč). Podle plánu by majitelé současných obligací měli získat výměnou za svůj dluh majetkový podíl ve firmě a nový dluh. Současní věřitelé se tak stanou majiteli společnosti a ze současného dluhu by jim mělo zůstat zhruba 70 procent. Většina věřitelů již plán odsouhlasila.

Vládní investice nepomohla

Prioritní akcionáři však získají peníze až poté, co budou vyplaceni další věřitelé. Běžní akcionáři nezískají nic.

Zpráva je tak ranou pro americkou vládu, která v prosinci 2008 v rámci záchrany banky koupila za peníze z programu TARP prioritní akcie CIT za 2,33 miliardy USD. Daňoví poplatníci tak nyní získají peníze pouze v případě, že bude splacen dluh banky. Bankrot CIT tak zřejmě bude první ztrátou pro TARP, i když je možné, že časem se část těchto ztrát sníží.

Analytici dodávají, že pro CIT je velmi důležité projít režimem bankrotové ochrany velmi rychle, pokud si chce udržet zákazníky. Mezi ty patří mimo jiné poskytovatel franšízy na Dunkin' Donuts či filmový producent Dark Castle Entertainment. Firma doufá, že se jí podaří opustit bankrotovou ochranu ještě do konce letošního roku.

Akcie spadly ze 60 dolarů na 72 centů

Společnost vznikla před více než sto lety. Poskytuje půjčky hlavně malým a středně velkým podnikům. V polovině roku téměř deset procent úvěrů divize korporátního financování bylo špatných. Akcie CIT se v době svého vrcholu v roce 2007 prodávaly za 60 dolarů. V pátek však skončily na hodnotě 72 centů.

Nejnovější bankrot zřejmě nezpůsobí v nejbližším období výraznější šok finančnímu systému USA, protože byl již několik měsíců očekáván, napsaly agentury AP a Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků