Hlavní obsah

Palas: O vyšší nabídce za Unipetrol jsem nevěděl

Bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas prý nevěděl o tom, že kazašský zájemce o koupi petrochemického holdingu Unipetrol nabídl zhruba o pět miliard korun více než vítězný polský koncern PKN Orlen. Kdyby exministr takovou informaci dostal, zřejmě by ve vládě hlasoval jinak a nezvedl by ruku pro polskou společnost.

Palas: O vyšší nabídce za Unipetrol jsem nevěděl

Palas to ve čtvrtek řekl novinářům krátce před svou výpovědí na policii, kam si ho pozvali čeští vyšetřovatelé společně s polskými státními zástupci.

Od někdejšího ministra zemědělství budou zřejmě chtít vědět, jaký byl přesný proces celé privatizace firmy a zda prodej Unipetrolu polskému koncernu PKN Orlen neprovázela korupce. Někdejší manažer PKN Orlen Krzystof Kluzek totiž tvrdí, že od polského lobbisty Jacka Spyry slyšel o úplatcích 42 miliónů eur (asi 1,2 miliardy korun).

Palas byl členem kabinetu, který o privatizaci Unipetrolu předloni rozhodoval. Podle něj se prodej společnosti jevil standardně, až s odstupem času vidí, že neznal všechny důležité informace. 

"Vidím určitý problém v tom, že jako člen vlády jsem se až následně dozvěděl, že existovala nabídka asi o pět miliard vyšší než ta, kterou dával PKN Orlen. Myslím, že to na vládě mělo zaznít a tu informaci jsme měli od ministerstva financí dostat. Cena měla hrát tu nejvyšší roli," podotkl. O vyšší nabídce se prý dověděl až z tisku, což podle něj zásadně mění situaci. Odmítl však spekulace o možné korupci.

Hojdar: Komise doporučila firmu KazMunaiGaz

Jeden z členů meziresortní poradní komise a někdejší poslanec ČSSD Josef Hojdar ve středu uvedl, že komise doporučila na prvním místě kazašskou státní ropnou společnost KazMunaiGaz, jež prý nabízela za Unipetrol nejvíce, až 16 miliard korun. Kabinet však tuto firmu z privatizace vyřadil údajně kvůli bezpečnostním rizikům a rozhodl se prodat Unipetrol polskému PKN Orlen.

Ani Palas prý nezná příčinu vyřazení kazašské společnosti. "Já jsem se domníval, že skončila na druhém až třetím místě," vysvětlil exministr důvod, proč následně hlasoval pro PKN Orlen.

Policie vyslechne i Topolánka

Policejní výslechy jsou naplánovány do pátku a pak znovu od 9. do 13. října. Polští státní zástupci zatím požádali o svědecké výpovědi 18 lidí. Jsou mezi nimi i bývalí premiéři Stanislav Gross, Vladimír Špidla a Jiří Paroubek. Policisté chtějí vyslechnout i současného premiéra Mirka Topolánka (ODS).

Svou výpověď absolvovali tento týden už i někdejší šéf Paroubkova kabinetu Zdeněk Doležel a další členové poradní komise při privatizaci Unipetrolu - exministr obrany Karel Kühnl, místopředseda výkonného výboru Fondu národního majetku Pavel Kuta, někdejší šéf poradců ministra průmyslu a obchodu Aleš Cincibus, Hojdar a ve čtvrtek i ředitel odboru privatizace na ministerstvu financí Igor Fojtík.

Novinářům po téměř tříhodinové výpovědi řekl, že o úplatcích v souvislosti s Unipetrolem nikdy neslyšel, ani mu nebyl žádný nabídnut. Respektuje i rozhodnutí vlády o prodeji Unipetrolu polskému PKN Orlen.

"Vláda měla k tomu mandát rozhodnout podle svého. To by i naše komise, která byla pouze poradní, měla respektovat. Jiná otázka je, jaké důvody vedly vládu k tomu rozhodnutí o selekci, ale to je její věcí. My jsme o žádných bezpečnostních důvodech nevěděli, nebyly v propozicích ke komisi a ani jsme to nehodnotili," konstatoval Fojtík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků