Hlavní obsah
Maďarský premiér Viktor Orbán Foto: ČTK/AP

Orbán plánuje snížit daně a zvýšit minimální mzdu

Maďarsko v příštích dvou letech sníží daň ze mzdy a výrazně zvýší minimální mzdu. Ministr hospodářství Mihály Varga po úterním jednání se zástupci zaměstnavatelů a odbory oznámil, že minimální mzda v příštím roce vzroste o 15 procent a v roce 2018 o dalších osm procent.

Maďarský premiér Viktor Orbán Foto: ČTK/AP
Orbán plánuje snížit daně a zvýšit minimální mzdu

V současnosti je v Maďarsku minimální mzda nekvalifikovaného zaměstnance 111 tisíc forintů (9800 korun) měsíčně. Mzdy zaměstnanců se středoškolským vzděláním porostou v roce 2017 o 25 procent a v dalším roce o 12 procent.

Varga již dříve avizoval, že průměrná mzda by se v příštích šesti letech měla zvýšit o 40 procent a přiblížit se tak úrovni západní Evropy.

Sazba daně z příjmu klesne v příštím roce o pět procent a v roce 2018 o další dvě procenta.

Nejlepší podmínky pro firmy v EU

Maďarský premiér Viktor Orbán již dříve oznámil, že země bude mít rovněž nejnižší daň z příjmů právnických osob v celé Evropské unii.

„Bude jednociferná. Maďarsko nabídne nejlepší fiskální podmínky v Evropské unii,“ řekl. Prozradil, že od příštího roku klesne celoplošně na devět procent. V současnosti odvádějí velké firmy 19procentní daň, střední a drobní podnikatelé desetiprocentní. Od ledna se daň sjednotí na zmíněných devět procent.

Nižší daně pro firmy mají přilákat zahraniční investory. Zmíněná opatření by měla rovněž pomoci řešit nedostatek pracovních sil. Více než polovinu podniků působících v Maďarsku trpí nedostatkem pracovních sil.

Snížit sazbu daně z firemních zisků na nejnižší úroveň ze států skupiny G20, která sdružuje dvacet nejvyspělejších ekonomik, pro změnu oznámila britská premiérka Theresa Mayová. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků