Hlavní obsah
Těžební plošina, ilustrační snímek Foto: Andrea De Silva, Reuters

OPEC se dohodl na prvním snížení těžby ropy za osm let

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ve středu nečekaně dohodli na prvním snížení své těžby za osm let. Nejmenovaní delegáti agenturám Reuters a Bloomberg sdělily, že od listopadu ropný kartel stanoví nový těžební limit na 32,5 miliónu barelů denně, což je asi tři čtvrtě miliónu barelů pod současnou úrovní. Cílem tohoto kroku je podpořit ceny ropy.

Těžební plošina, ilustrační snímek Foto: Andrea De Silva, Reuters
OPEC se dohodl na prvním snížení těžby ropy za osm let

Podrobnosti dohody organizace dojedná na svém listopadovém ministerském zasedání ve Vídni, kde budou stanoveny konkrétní kvóty pro jednotlivé členské země. Po dosažení vytyčeného cíle by měli členové OPEC jednat s nečlenskými zeměmi o tom, jak se ke snaze o podporu trhu připojí, sdělily zdroje agentury Reuters.

Na zprávu o předběžné dohodě členů OPEC reagovaly ceny ropy vzestupem až o šest procent a cena ropy Brent se vyhoupla k blízkosti 49 dolarů za barel. Trh dohodu na snížení produkce na energetickém fóru v Alžírsku nečekal, protože Saúdská Arábie a Írán v předešlých dnech naznačovaly, že žádnou dohodu v Alžíru uzavřít neplánují.

V srpnu rekord

Těžba ropy v rámci organizace se v srpnu vyhoupla na rekordních 33,24 miliónu barelů denně. Byla tak o téměř milión barelů vyšší než na jaře a skoro dva milióny barelů nad úrovní z loňského podzimu, kdy měl OPEC stanoven těžební limit 30 miliónů barelů. Na posledním oficiálním zasedání v červnu se už představitelé OPEC na oficiálním těžebním limitu dohodnout nedokázali.

Kartel OPEC, který vede Saúdská Arábie, se snažil uzavřít dohodu o zmrazení těžby už na začátku tohoto roku s Ruskem a dalšími nečlenskými zeměmi. Jednání ale zkrachovala, protože Írán nechtěl omezovat svou těžbu, dokud se mu nepodaří zvýšit produkci na úroveň před sankcemi, které vůči Íránu v minulých letech uplatňovaly západní země.

Ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, i tak ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků