Hlavní obsah

OKD má zaplatit pokutu půl miliardy za předražení koksu

Společnost Ostravsko-karvinské doly (OKD) dostala podle serveru Euro OnLine dvě pokuty v souhrnné výši zhruba 416 miliónů korun, když Finanční ředitelství v Ostravě odhalilo předražování koksu pro koncové uživatele. OKD se okamžitě proti pokutě odvolala.

OKD má zaplatit pokutu půl miliardy za předražení koksu

Podle kontrolorů společnost OKD v období vysokého růstu cen koksu na světových trzích nepřiměřeně zdražila produkci, čímž údajně zneužila svého dominantního postavení na trhu v ČR, píše server. Prohřešek za rok 2004 vyčíslili úředníci na 312 miliónů korun, za rok 2005 na dalších 104 miliónů korun.

"Finanční ředitelství svým rozhodnutím a jeho zdůvodněním zcela popřelo zásady volného pohybu zboží a existenci evropského trhu," řekla mluvčí firmy Věra Breiová. Podle ní navíc firma na českém trhu dodávek koksu nemá dominantní postavení.

OKD si nechalo zpracovat posudek od nezávislé poradenské společnosti. "Vyplývá z něj, že v období výrazných cenových nárůstů naopak firma dostatečně nevyužila příležitostí, jež jí vývoj na otevřeném trhu poskytoval. Podle posudku byla cenová politika OKD spíše konzervativní," dodala Breiová.

Stoprocentním akcionářem OKD je nizozemská společnost New World Resources, jejíž vlastníkem je kyperská firma RPG Industries SE. Ovládá ji seskupení více osob a investorů včetně finančníka a podnikatele Zdeňka Bakaly.

Zisk klesl, stále je však přes 3,5 miliardy

Největší domácí černouhelné společnosti OKD klesl loni čistý zisk na 3,571 miliardy korun. Zhoršení zisku způsobil meziroční pokles cen uhlí a koksu na trzích. Valná hromada OKD schválila výplatu dividend pro akcionáře kolem 1,9 miliardy korun.

Těžba uhlí OKD loni překročila 13 miliónů tun, což bylo o 252 000 tun více než o rok dříve. Prodej černého uhlí narostl o 736 000 tun na 13,5 miliónů tun a prodej koksu stoupl o 160 000 tun na 1,3 miliónu tun.

Vlastníci firmy nedávno oznámili, že chtějí zprovoznit několik zavřených polských černouhelných dolů a využít tím konjunktury na trhu koksovatelného uhlí.

Šanci na oživování mají slezské doly Dembieńsko poblíž města Rybnik a Morcinek ve vesnici Kaczyce. S polskou firmou Jastrzembska Spólka Wenglowa (JSW) hodlají založit společnost, která bude v Morcinku koksovatelné uhlí těžit. Jeho zásoby v dole jsou odhadovány na 250 miliónů tun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků