Hlavní obsah
Žena vybírá z bankomatu Sberbank ve Stavropolu na jihu Ruska Foto: Eduard Korniyenko, Reuters

Ohrožené ruské banky mohou dostat státní pomoc až bilión rublů

Dolní komora ruského parlamentu v pátek přijala návrh zákona o státní podpoře bankovního sektoru. Významné banky, které budou ohroženy západními sankcemi proti Rusku a nynějšími otřesy na domácích finančních trzích, budou moci od státu dostat celkem až bilión rublů (378 miliard korun). Řekl to po hlasování Státní dumy ministr financí Anton Siluanov.

Žena vybírá z bankomatu Sberbank ve Stavropolu na jihu Ruska Foto: Eduard Korniyenko, Reuters
Ohrožené ruské banky mohou dostat státní pomoc až bilión rublů

Duma schválila návrh ve zrychleném řízení ve všech třech čteních. Zákon musí ještě odhlasovat horní komora parlamentu a podepsat prezident Vladimir Putin.

Ruský bankovní sektor trpí západními sankcemi, které velkým bankám omezily přístup na mezinárodní finanční trhy, čímž jim prudce zvýšily náklady na vlastní financování. Situaci bank podkopává i směřování ekonomiky do recese a nynější prudký propad rublu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Siluanov podle agentury Reuters uvedl, že banky mohou začít dostávat dodatečný kapitál od státu už počátkem příštího roku. Které banky budou moci získat podporu, se určí podle významu, který mají pro ekonomiku, dodal ministr. Vláda už letos poskytla dodatečný kapitál několika velkým bankám v čele s VTB.

Vývoj kurzu rublu k dolaru

Foto: David Ryneš, Novinky

Ruská centrální banka již tento týden v rámci opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů na ochranu před pádem rublu zmírnila bankovní regulaci. Zejména umožnila komerčním bankám nevytvářet rezervy na úvěrové ztráty v případě, že zhoršení jejich finanční situace způsobily protiruské sankce.

Rubl od začátku letošního roku ztratil zhruba polovinu své hodnoty a v prvních dvou dnech týdne oslabil až o 20 procent. Poté se jeho kurz stabilizoval kolem 60 rublů za dolar.

Putin ve čtvrtečním projevu řekl, že krize v Rusku potrvá nejdéle dva roky. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků