Hlavní obsah
Na kachní farmě v Dobřenicích na Královéhradecku, zasažené ptačí chřipkou, začal v pondělí ráno zásah hasičů. Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Ohnisek ptačí chřipky už je devatenáct

Devatenácté letošní ohnisko ptačí chřipky je v malochovu v Osadě Labíčko u Čelákovic ve Středočeském kraji v okrese Praha - východ. Chovatel tam měl zhruba 40 slepic, nahlásil úhyn 11 kusů, uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. V chovu byl potvrzen subtyp choroby H5N8, zbývající drůbež veterináři utratí.

Na kachní farmě v Dobřenicích na Královéhradecku, zasažené ptačí chřipkou, začal v pondělí ráno zásah hasičů. Foto: HZS Královéhradeckého kraje
Ohnisek ptačí chřipky už je devatenáct

„Stejně jako v předchozích případech bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,” dodal mluvčí.

Drůbežáři ve středu uvedli, že chtějí kompenzace za ptačí chřipku od Evropské komise. Apelují na ministerstvo zemědělství, aby žádalo o náhrady za výpadky na trhu. Podobnou situaci stát řešil při prvním výskytu ptačí chřipky v ČR v roce 2006, tehdy Evropa kompenzace vyplácela. V chovech se nyní utratila zhruba třetina ze 149 tisíc kachen určených na rozmnožování.

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý uvedl, že stát zatím nedokáže určit, jaké dopady bude mít vybíjení rodičovských hejn kachen na trh.

„Pokud by se prokázaly dlouhodobější výpadky na trhu s drůbeží, je ministerstvo připraveno tuto záležitost projednat s Evropskou komisí, a na základě jejich výsledků připravit příslušné náhrady, obdobně jako byly poskytnuty za výskyt ptačí chřipky v roce 2006,” uvedl.

Zatím má stát připraveno jako odškodné za utracené kusy 60 milionů korun, kdyby to nestačilo, ministerstvo navýší finanční rámec.

V současnosti podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé hrozí výpadky na českém trhu kvůli aktuálně utráceným kachnám společnosti Perena. Může podle ní jít až o sedmiměsíční výpadek na trhu kachen na výkrm.

Hrozí tak, že v období letošního svátku svatého Martina a Vánoc nebude na trhu obvyklý dostatek českých opeřenců. Ty si lidé na podzim kupují často místo dražších a nedostatkových hus.

Navíc podle ní jsou kvůli chřipce výpadky v rodičovských hejnech kachen i v Polsku a dalších evropských státech, chovatelé tak nebudou mít odkud mladá kachňata koupit.

Hasiči na farmě společnosti Perena ve Vápně ukončili likvidaci chovu 2800 kachen nakažených ptačí chřipkou. Nákaza ptačí chřipkou H5N8 byla zjištěna v pěti chovech společnosti Perena.

Od pondělí do středy muselo 190 profesionálních a dobrovolných hasičů v Dobřenicích, Novém Bydžově - Zábědově a Chudonicích na Královéhradecku utratit asi 50 tisíc kachen. Vynášeli z hal drůbež kus po kusu a ukládali zvířata do kontejnerů s oxidem uhličitým. Jednotky také zajišťovaly postupnou dezinfekci všech 18 hal.

Kromě chovu ve Vápně byl stejným způsobem zlikvidován také další chov firmy Perena ve Vinici na Nymbursku. Tam hasiči utratili asi 2900 kachen a zničili zhruba 3800 vajec.

Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se přitom předpokládalo, že se na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka.

Podle Dlouhé se spotřebitelé nemusí obávat, přenos choroby nikdy nebyl prokázán z člověka na člověka ani ze zpracované drůbeže na lidi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků