Hlavní obsah
Podnikatel Daniel Křetínský Foto: Jan Handrejch, Právo

Odpad za teplo. Praha dokončila miliardový obchod s Křetínským

Hlavní město a skupina EPH Daniela Křetínského dokončily výměnu akciových podílů v Pražských službách (PSAS) a Pražské teplárenské. Město nyní ve firmě, která zajišťuje zpracování komunálního odpadu v metropoli a jež vlastní Malešickou spalovnu, drží téměř stoprocentní podíl. Ve čtvrtek to uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Podnikatel Daniel Křetínský Foto: Jan Handrejch, Právo
Odpad za teplo. Praha dokončila miliardový obchod s Křetínským

Praha prodala zhruba 24 procent v Pražské teplárenské firmě EP Infrastructure a zároveň od firmy AVE CZ z Křetínského holdingu EP Industries odkoupila 19,3 procenta PSAS. Město tak nyní v odpadové firmě vlastní téměř 98 procent. Na transakci Praha vydělala podle odhadů 1,6 miliardy korun.

„Celý obchod byl vypořádán 13. prosince 2017. Veškeré akcie změnily majitele a finanční prostředky související s transakcí jsou na příslušných účtech," řekl mluvčí. Transakci schválili zastupitelé koncem listopadu. Plán vedení magistrátu kritizovala část opozice, podle které město zaplatilo za akcie PSAS zbytečně moc peněz.

Praha dala za podíl 19,3 procenta v PSAS 1,48 miliardy korun. Nyní město drží ve firmě zhruba 98 procent. Zbylá dvě procenta chce získat od drobných akcionářů prostřednictvím takzvaného squeeze-out, který vlastníkovi více než 90 procent akcií umožňuje donutit minoritní akcionáře k prodeji podílů.

Město má zálusk i na vodovody

Křetínského firma zároveň od města odkoupila zhruba čtvrtinový podíl v Pražské teplárenské, který magistrát vlastnil prostřednictvím společnosti Pražská plynárenská holding. Tyto akcie byly ohodnoceny na 3,1 miliardy korun. Rozdíl v hodnotě podílů je asi 1,6 miliardy korun, které připadnou Praze.

Podle vyjádření radního pro majetek Karla Grabeina Procházky (ANO) by je město mohlo využít například k odkupu části Pražských vodovodů a kanalizací od francouzské Veolie.

Pražská teplárenská je jednou z největších českých teplárenských společností a v Praze pokrývá téměř čtvrtinu trhu s tepelnou energií. Teplo dodává pro více než 224 tisíc domácností, administrativních budov, průmyslových podniků, školských a zdravotnických zařízení a dalších subjektů. Loňský čistý zisk firmy činil 2,7 miliardy korun.

Pražské služby na základě desetileté zakázky od magistrátu z roku 2015 zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Zbytek zajišťuje právě Křetínského AVE CZ a její subdodavatelé. Čistý zisk Pražských služeb loni činil 106,2 miliónu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků