Hlavní obsah
K tradičním akcím začátku července ve Velkých Karlovicích patří soutěž o nejlepší valašský sýr ve Spa hotelu Lanterna. Foto: Martina Žáčková

O zvýhodněné půjčky mohou lidé žádat od čtvrtka

Státní fond rozvoje bydlení začne ve čtvrtek přijímat žádosti o poskytnutí tzv. novomanželských půjček. Lidé je mohou posílat na jeho pražskou či olomouckou pobočku. Mohou tak získat až 300 tisíc korun, které budou splácet až 20 let. Půjčka je úročena dvěma procenty.

K tradičním akcím začátku července ve Velkých Karlovicích patří soutěž o nejlepší valašský sýr ve Spa hotelu Lanterna. Foto: Martina Žáčková
O zvýhodněné půjčky mohou lidé žádat od čtvrtka

"Nařízení vlády bude publikováno ve Sbírce zákonů ve středu, den poté může fond začít přijímat žádosti," řekl ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Fond rozvoje bydlení je už od minulého týdne, kdy vláda o půjčkách rozhodla, zavalen dotazy lidí, zda právě oni mohou půjčku získat a co je pro to nutné udělat. Pokud ale někdo pošle žádost před termínem, fond mu ji vrátí.

Půjčku nezíská každý mladý člověk, který si chce pořídit bydlení. Jsou určeny pouze manželům, nebo samoživitelům, kteří se starají alespoň o jedno dítě. Dalšími podmínkami je to, že žadatel či žadatelé nemají vlastní bydlení a jsou mladší 36 let. V případě manželů stačí, když je mladší 36 let jen jeden z partnerů. Letos resort uspokojí 1300 žadatelů, příští rok dalších 5 tisíc lidí či rodin.

Za každé dítě, které se v průměru splácení půjčky narodí, si navíc lidé budou moci odečíst z půjčené sumy 30 tisíc korun. V případě narození dítěte ale bude také možné splácení půjčky odložit.

Formuláře jsou k dispozici na internetových stránkách fondu rozvoje bydlení a v hypotečních bankách a stavebních spořitelnách. Součásti žádosti musí být několik dalších dokumentů, například potvrzení o výši příjmů, přiznání o dani z příjmy a dokumenty související s bydlením.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků