Hlavní obsah
Vlajky USA a Ruska na letišti v Moskvě Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Nové sankce mohou stát Rusko až stovky miliónů dolarů

Nově vyhlášené americké sankce mohou stát ruskou ekonomiku stovky miliónů dolarů (miliardy korun). S odvoláním na nejmenovaného amerického představitele to napsala agentura AFP a další média. Spojené státy tento týden ohlásily, že ještě v srpnu zřejmě zavedou první vlnu protiruských sankcí kvůli údajné účasti Ruska na otravě ruského agentura Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii.

Vlajky USA a Ruska na letišti v Moskvě Foto: Maxim Shemetov, Reuters
Nové sankce mohou stát Rusko až stovky miliónů dolarů

Druhá vlna sankcí bude následovat, pokud Rusko do 90 dní neposkytne záruku, že přestalo používat chemické či biologické zbraně, nezaváže se k tomu, že je už nebude vyrábět, a neumožní inspekce, které zajistí zničení těchto látek. Hrozba dalších sankcích v posledních dnech oslabila ruskou měnu rubl. [celá zpráva]

List The New York Times k obsahu sankcí napsal, že ty, s nimiž počítá první fáze, vylučují vydávání exportních povolení americkým podnikům k prodeji čehokoli, co lze využít současně k mírovým, ale i k vojenským projektům - například motory plynových turbín, moderní elektroniku či přesné měřicí přístroje.

Exportéři, kteří budou o vývoz přesto usilovat, budou muset prokázat, že jejich výrobky budou využity k legitimním účelům. Podle listu pro ně ale bude těžké povolení získat.

Nejmenovaný člen americké administrativy seznam zakázaných položek označil za velmi podrobný. Experti, kteří nepůsobí v administrativě, se ale domnívají, že sankce ovlivní pouze malou část vývozu. Už předchozí vláda Baracka Obamy totiž zakázala do Ruska vyvážet cokoli, co by mohlo být využito k vojenským účelům.

Sankce hrozí i aerolinkám a bankám

Peter Harrell, který působil v Obamově administrativě, nové sankce označil ze „důležitý, ale mírný krok”. Těžší dopad na Rusko podle něj může mít až druhá vlna, avšak i to bude záležet na tom, kam až vláda prezidenta Donalda Trumpa bude chtít zajít. Tam by mohlo dojít na zákaz přijímat letadla ruských leteckých společností na amerických letištích i na snížení úrovně diplomatických vztahů.

Ruský list Kommersant napsal, že v druhé vlně se sankce zaměří na velké ruské banky, jako je Sberbank, VTB a Gazprombank, ale i na energetické odvětví.
Bývalý představitel amerického ministerstva obrany Mark Simakovsky řekl, že druhá vlna sankcí, pokud na ni dojde, se zaměří na vývoz z Ruska do USA, provoz státní společnosti Aeroflot a na diplomatické vztahy. Simakovsky je ale skeptický k tomu, že na další fázi dojde. „Myslím, že se to nutně stát nemusí”, a to kvůli politickému tlaku a také kvůli blížícím se kongresovým volbám, řekl.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv mezitím v pátek oznámil, že sankce bude Rusko považovat za vyhlášení obchodní války. Moskva na americké sankce podle něj odpoví politicky i ekonomicky nebo dalšími prostředky, bude-li to nutné. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků