Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Michael Dalder, Reuters

Nizozemsko tajně převezlo z USA 120 tun zlata

Nizozemsko převezlo do vlasti 120 tun zlata v hodnotě čtyř miliard eur (111 miliard korun), které mělo uskladněné v trezorech Fedu v New Yorku. Informoval o tom deník The Wall Street Journal. S avizovaným stěhováním zlatých rezerv z USA zatím váhá Německo, o repatriaci zlata budou v neděli hlasovat v referendu Švýcaři.

Ilustrační foto Foto: Michael Dalder, Reuters
Nizozemsko tajně převezlo z USA 120 tun zlata

Převoz části zlatých rezerv lodí do Nizozemska se tajně plánoval několik měsíců a centrální banka o něm informovala až v pátek, kdy už bylo zlato v bezpečí jejích trezorů v Amsterodamu. Banka uvedla, že zlaté rezervy jsou tak „lépe rozdělené a země je tak připravena čelit případné další finanční krizi“.

Nizozemsko má celkem 612 tun zlatých rezerv ve formě zlatých cihel, kdy každá váží 12,5 kila. Po převozu drží ve vlasti 31 procent zlata, dalších 31 procent zůstává v New Yorku a zbytek mají uschován v kanadské Ottawě (20 procent) a v Londýně (18 procent). Pro srovnání, ČNB drží v rezervách necelých 11 tun zlata.

„Už není moudré držet polovinu zlata na jednom místě. Možná to bylo vhodné za studené války, ale teď už ne,“ řekl nizozemskému listu Telegraaf mluvčí centrální banky.

Němci se stěhováním nespěchají

I když trezory Fedu v New Yorku dokážou odolat zemětřesení i jadernému útoku, stěhovat své zlato domů se chystají i další evropské země. Německo loni uvedlo, že z USA do roku 2020 převeze 300 tun zlata. Zatím podle amerického finančního serveru Zerohedge transportovalo sotva pět tun zlata. Víc vzácného kovu za stejný čas převezlo z Paříže. Pomalý postup zdůvodňuje technickými a logistickými důvody, podle analytiků ale hrají roli i vztahy s USA a snaha umlčet kritiky, podle kterých Němci stahují zlato kvůli obavám o euro.

„Američané se o naše zlato dobře starají. Objektivně zde neexistuje žádný důvod pro nedůvěru,“ prohlásil v létě překvapivě Norbert Barthle, mluvčí Křesťanskodemokratické unie (CDU), kterou vede německá kancléřka Angela Merkelová.

Švýcaři budou v neděli v referendu hlasovat o návrhu, který předložila národně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP) v rámci iniciativy nazvané  "Zachraňte nám švýcarské zlato". Požaduje, aby centrální banka držela nejméně 20 procent svých rezerv ve zlatě a aby stáhla do Švýcarska zlato, které má v zahraničí.

Švýcarská banka proti návrhu protestuje a tvrdí, že by se tak výrazně prodražily měnové intervence. Návrat zlata do Švýcarska podle průzkumů z minulého týdne podporovalo 38 procent lidí, před měsícem to bylo 44 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků