Hlavní obsah
Bývalý závodník formule 1 Niki Lauda Foto: Nelson Antoine, ČTK/AP

Niki Lauda se opět stane majitelem aerolinek Niki

Někdejší závodník formule 1 Niki Lauda se znovu stane majitelem rakouské nízkonákladové letecké společnosti Niki, kterou před 15 lety založil a která je nyní v insolvenci. Věřitelé jeho nabídku jednomyslně podpořili, uvedl v úterý server rakouského listu Die Presse. Lauda uspěl na třetí pokus.

Bývalý závodník formule 1 Niki Lauda Foto: Nelson Antoine, ČTK/AP
Niki Lauda se opět stane majitelem aerolinek Niki

„V transparentním nabídkovém řízení byla dnes v ranních hodinách jako uchazeč s nejlepší nabídkou vyhodnocena společnost Laudamotion GmbH,” uvedli v úterý v ranním prohlášení insolvenční správci Ulla Reischová a Lucas Flöther. Částku, za kterou Lauda společnost převezeme, neupřesnili.

Mimo hru tak nakonec zůstal předtím plánovaný prodej aerolinek britské skupině International Airlines Group (IAG), který už zkomplikovaly soudní spory ohledně insolvence Niki.

Letadlo aerolinek Niki

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Původně měla větší část Niki převzít společně s její insolventní matkou Air Berlin německá Lufthansa. Kvůli postoji Bruselu, podle nějž by to bylo v rozporu s antimonopolní legislativou, však byla Niki z transakce vyňata. [celá zpráva]

Niki Lauda se o možné převzetí aerolinek zajímal od chvíle, kdy na sebe dosavadní majitel Air Berlin uvalil insolvenci. Původně jednal s dalšími investory o podání společné nabídky. Poté, co Brusel zablokoval převzetí Lufthansou, podal Lauda na konci prosince nabídku sám.

Nízkonákladovou aerolinku Niki založil Lauda v roce 2003. Společnost Air Berlin nejprve v roce 2004 získala 24 procent, postupně pak svůj podíl navyšovala.

Druhý největší německý letecký dopravce Air Berlin v polovině srpna požádal o zahájení insolvenčního řízení. Společnost se rozhodla na sebe uvalit insolvenci poté, co největší akcionář Etihad Airways ze Spojených arabských emirátů uvedl, že nemá dostatek prostředků, aby německou firmu sanoval. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků