Hlavní obsah
Nezaměstnanost v Česku Foto: David Ryneš, Novinky

Nezaměstnanost v Česku dál klesá, blíží se sedmi procentům

Nezaměstnanost v České republice klesla v říjnu meziměsíčně o 0,2 procentního bodu na 7,1 procenta. Bez práce bylo 519 638 lidí, o 9460 méně než v září. Počet volných míst se zvýšil o 1661 na 58 217. Uvedl to v pondělí Úřad práce ČR.

Nezaměstnanost v Česku Foto: David Ryneš, Novinky
Nezaměstnanost v Česku dál klesá, blíží se sedmi procentům

Proti loňskému říjnu se nezaměstnanost snížila o 0,5 procentního bodu a počet volných míst vzrostl o 19 080.

Situaci na pracovním trhu ovlivňuje mimo jiné oživení ekonomiky a také ještě stále probíhající sezónní práce, například v gastronomii, hotelnictví, stavebnictví, turismu nebo dobíhající činnosti v zemědělství. Vzestupnou tendenci má i průmyslová výroba v celé ČR.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost stagnovat nebo, s postupným utlumováním sezónních prací a ukončováním pracovních smluv na dobu určitou, mírně vzrůst,” uvedl úřad.

Nejhůř na Ústecku

Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla v říjnu opět v Ústeckém kraji, a to 10,5 procenta. Druhá nejvyšší nezaměstnanost byla v Moravskoslezském kraji, kde činila 9,5 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl tradičně v Praze, a to 5,1 procenta.

Na jedno volné místo připadá v současné době 8,9 uchazeče. Nejvíce v okresech Karviná (35,8), Ústí nad Labem (34) a Sokolov (31,9).

„Říjnová nezaměstnanost je s největší pravděpodobností vůbec nejnižší v letošním roce. V listopadu a především v prosinci totiž sezónní faktory tuto statistiku tradičně zhoršují, i když díky velmi teplému počasí by nárůst nezaměstnanosti v listopadu mohl být jen marginální,” řekl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků