Hlavní obsah
Nezaměstnanost v regionech Foto: David Ryneš, Novinky

Nezaměstnanost byla v červnu nejnižší za 19 let

Nezaměstnanost v Česku v červnu podle metodiky Úřadu práce ČR dosahovala čtyř procent, jde tak o nejnižší červnovou hodnotu nezaměstnanosti od roku 1998, uvedl ve čtvrtek úřad. Meziměsíčně i meziročně se zvýšil počet volných pracovních míst.

Nezaměstnanost v regionech Foto: David Ryneš, Novinky
Nezaměstnanost byla v červnu nejnižší za 19 let

K poslednímu červnu evidoval úřad práce celkem 297 439 uchazečů o zaměstnání. To je o více než 11 tisíc méně než v květnu a o 86 889 méně než před rokem.

Situace na pracovním trhu podle úřadu odpovídá dlouhodobé situaci i ročnímu období, kdy nezaměstnanost pravidelně klesá.

Trh práce ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a sezónní práce, které jsou v plném proudu. Zejména ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství. Zároveň se rozběhla turistická sezóna.

„Křivky nezaměstnanosti se v uplynulém měsíci vyvíjely standardně. Za pozornost ovšem stojí počet evidovaných uchazečů o zaměstnání,” uvedla generální ředitelka úřadu Kateřina Sadílková.

„Česká republika se v červnu dostala na nejnižší hodnotu za posledních 19 let. A daří se snižovat i počet dlouhodobě nezaměstnaných. Jen za uplynulý rok klesl v meziročním srovnání podíl těch, kteří jsou bez práce déle než 12 měsíců, o 3,3 procenta,” připomněla Sadílková.

„Ve srovnání s rokem 2015 pak zaznamenáváme pokles o 7,4 %,“ dodala šéfka úřadu.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ), který používá odlišnou metodiku, už v květnu klesla nezaměstnanost dokonce na tři procenta.

Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce

ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních.

Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt.

Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údaje využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety.

Čísla statistiků jsou rozdílná proti údajům úřadů práce. Úřad práce ČR uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků