Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Nenechavci v obchodech jsou stále vybíravější

Zloději v obchodech jsou stále vybíravější – už nesáhnou náhodně po kdejakém šuntu. Volba konkrétního druhu jejich kořisti se podle zemí sice velmi liší, vždy je však přesně cílená. Zjistilo to britské středisko Centre for Retail Research, které na základě údajů ze 42 zemí zpracovává roční „barometr zlodějny“.

Foto: Profimedia.cz
Nenechavci v obchodech jsou stále vybíravější

Ten překvapivě ukazuje, že zvlášť častým terčem nenechavců je maso. Ovšem zloděj masa například v USA nesáhne jen tak po nějakém kuřecím křidélku nebo obyčejné vepřové kotletě. Nejvíc se krade kvalitní hovězí, nejčastěji svíčková, a to především ze zvlášť ceněné skotské rasy dobytka Aberdeen Angus vyšlechtěné před 140 lety. Kromě výběrového masa jdou američtí nenechavci v potravinářských obchodech nejčastěji také po plodech moře, drahých sýrech, cukrovinkách a po dětské výživě.

V Británii mizí zase hodně lihoviny, především kvalitní druhy whisky. V Latinské Americe, která vyváží proslulé hovězí do celého světa, se kradou hlavně šťavnaté steaky – v taškách zlodějů tam zmizí prý až 5,2 procenta nabídky tohoto zboží, dvakrát více než v jinak „nejnenechavější“ zemi světa, v Indii.

Evropa: Češi hned za Pobaltím

Nejméně se přitom obecně krade na Dálném východě a v německy mluvících zemích. Prvenství absolutně nejpoctivějších drží Tchajwanci: zloději tam připraví obchody o pouhé 0,87 procenta ročního obratu.

To Česko je na tom podstatně hůř. Zloději u nás ukradou zboží v hodnotě 1,4 procenta ročního obratu obchodní sítě, po trojici zemí bývalého sovětského Pobaltí jsme na tom nejhůř v Evropě. Překvapivě lépe jsou na tom obchodníci i v „mafiánské“ Itálii a méně se v obchodech krade i u našich nejbližších sousedů na Slovensku, ale také v Polsku.

Zajímavé je, že ale v celé Evropě – s výjimkou Ruska – řádí zloději v obchodech méně než jejich kolegové ve Spojených státech. Evropský průměr ztrát je totiž 1,29 procenta, v USA 1,5 procenta ročního obratu prodejen.

Nekradou se samozřejmě jen potraviny. Celosvětově největší ztráty způsobují krádeže technického  zboží – součástek do aut a autodoplňků a různých spotřebičů pro domácnost. Až pak je to oblečení, kosmetika a léčiva a potraviny.

V Americe vůbec nejvíc trpí prodejci parfémů a léků. V Evropě je zas velkým terčem značkové oblečení, zvlášť dětské, a také módní doplňky.

Liší se i sama zlodějská branže: zatímco v Evropě si majitelé obchodů musí dávat pozor hlavně na nenechavé zákazníky, tedy „externisty“, v USA jsou největšími strakami vlastní, interní zaměstnanci – připadá na ně 43,7 procenta všech škod způsobených krádeží, na zákazníky jen za 35 procent. Zbytek jde na vrub dodavatelů.

Naopak v Evropě mají zlodějští zákazníci na svědomí až 48 procent škod na odcizeném zboží a zaměstnanci jen 29,8 procenta.

Nenechavci v obchodech
Mezi 42 sledovanými zeměmi se nejvíce krade v Indii (2,72 proc. ročního obratu prodejců), v Maroku a v Brazílii, nejméně na Tchaj- wanu, v Hongkongu a v Rakousku.
V EU se nejvíc krade v obchodech v Pobaltí, následuje Česko.
Ročně obchodníci přijdou kvůli zlodějům o zboží za 107,3 miliardy dolarů.
Za poslední rok se počet krádeží snížil o 5,6 procenta poté, co během krize výrazně vzrostl (v USA až o 9 %). Pokles je spojován s růstem výdajů na zabezpečení zboží.
(Zdroj: ORF)
Anketa
Ukradli jste někdy něco v obchodě?
Ano
50.2 %
Ne
49.8 %
Celkem hlasovalo 12765 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků