Hlavní obsah
Řecký premiér Lucas Papadimos Foto: Yannis Behrakis, Reuters

Německo chce kontrolu nad řeckým rozpočtem, Athény to vylučují

Německo a další země eurozóny, které zjevně ztrácejí trpělivost se zadluženým Řeckem, chtějí přímo kontrolovat řecký rozpočet. Informovala o tom agentura AFP, podle níž ale Atény tuto možnost kategoricky vylučují.

Řecký premiér Lucas Papadimos Foto: Yannis Behrakis, Reuters
Německo chce kontrolu nad řeckým rozpočtem, Athény to vylučují

Agentura AP s odvoláním na nejmenovaného německého činitele napsala, že Řecko by mělo dočasně předat svrchovanost nad daňovými a výdajovými rozhodnutími rozpočtovému komisaři eurozóny. Tímto způsobem by si Atény zajistily další pomoc.

Činitel, který si nepřál být jmenován, dodal, že o tomto návrhu diskutují ministři financí 17 zemí eurozóny, protože Řecko opakovaně nesplnilo své závazky spojené se "záchranným lanem" v hodnotě 110 miliard eur, které mu země spojené měnovou unií poskytly.

Mezinárodní věřitelé Řecka nyní projednávají další záchranný balíček v hodnotě 130 miliard eur těžce zadluženému Řecku.

V Aténách jistý vládní zdroj potvrdil, že řečtí představitelé byli neformálně v tomto smyslu eurozónou informováni, ale že podobné řešení kategoricky odmítají. "Řecko o podobné možnosti nejedná," citovala agentura AFP zmíněný vládní zdroj. "Je vyloučeno, abychom to přijali. Tyto kompetence patří do národní svrchovanosti."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků