Hlavní obsah
Zásah kvůli ptačí chřipce v Ústeckém kraji Foto: HZS Ústeckého kraje

Některé země zakázaly kvůli chřipce dovoz drůbeže z ČR

Kvůli ptačí chřipce zakázalo několik států mimo Evropskou unii dovoz drůbežího masa nebo živé drůbeže z Česka. Je to Rusko, Ukrajina, Srbsko, Mexiko, Izrael a Hongkong. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Zásah kvůli ptačí chřipce v Ústeckém kraji Foto: HZS Ústeckého kraje
Některé země zakázaly kvůli chřipce dovoz drůbeže z ČR

Zákaz většinou platí pro zboží z krajů, kde se chřipka v chovech vyskytla.

"Vzhledem k těmto restrikcím bohužel nelze vyloučit určitý pokles vývozu do zmíněných teritorií," dodala Ježková.

Rusko zakázalo dovoz živé drůbeže, násadbových vajec, drůbežího masa i krmiv a přísad do krmiv ze Středočeského, Jihočeského a Jihomoravského kraje. Například vajec se za 12 měsíců do konce loňského listopadu vyvezlo do Ruska z ČR za půl miliardy korun.

Prokázaná ohniska ptačí chřipky

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Ukrajina zakázala dovoz drůbeže, drůbežích produktů a surovin z Jihomoravského a Středočeského kraje. Výjimku má produkce, která byla zpracována tak, aby chřipkové viry byly zničeny.

Srbsko omezilo dovoz z 50 kilometrů od ohnisek nemoci, Mexiko dovoz mladých kuřat do tří dnů od narození z Jihomoravského kraje a z Vysočiny. Zákazy vývozu drůbeže a masa do Hongkongu a Izraele platí celorepublikově.

V Česku je 15 ohnisek

"Určité problémy při exportu pro chovatele drůbeže výskyt ptačí chřipky přináší, hlavně z okolí ohnisek," řekla předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Problémy jsou spíše regionálního charakteru. "Situaci sledujeme a přejeme si zastavení šíření nákazy, ať jsou ekonomické dopady minimální," dodala.

Například na Ukrajinu se za 12 měsíců končících loňským listopadem vyvezla podle Českého statistického úřadu drůbež za 41 miliónů korun. Do Ruska za zhruba sedm miliónů.

V Česku je 15 ohnisek ptačí chřipky, zatím bylo v republice utraceno zhruba 40 tisíc ptáků. Nemoc se v ČR objevila začátkem roku po deseti letech. Nejprve byla potvrzena ohniska na jižní Moravě, následně se rozšířila do velké části státu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků