Hlavní obsah
Socha býka před burzou na Wall Street v New Yorku Foto: Carlo Allegri, Reuters

Nejvýhodnější investicí byly letos americké akcie

Nejvyšší zhodnocení přinesly letos investice do amerických akcií a překvapivě i do bezpečných fondů státních dluhopisů. Peníze uložené na termínovaných a spořicích vkladech jen lehce překročily inflaci. Mírné výnosy vesměs přinesou i penzijní fondy a stavební spoření. České akcie spíše zlevnily. Shodly se na tom oslovené poradenské firmy.

Socha býka před burzou na Wall Street v New Yorku Foto: Carlo Allegri, Reuters
Nejvýhodnější investicí byly letos americké akcie

"Rok 2014 uzavírá pro investory se smíšenými pocity. Kupříkladu bezpečné dluhopisové fondy státních dluhopisů vydělaly asi deset procent. To je ale předzvěstí, že se bezpečným dluhopisovým fondům v příštím roce pravděpodobně dařit nebude," řekl šéfredaktor serveru Investujeme.cz Petr Zámečník.

Pražské burze se podle Zámečníka nedařilo a ztratila přes tři procenta. Při započítání dividend je výsledek lepší, celkový výnos tak dosáhl 0,81 procenta.

Nejsledovanější akciový trh, tedy americké akcie, letos dosáhl na zhodnocení téměř deseti procent. Důvodem jsou slušné firemní výsledky amerických korporací, pokračující makroekonomické známky oživení americké ekonomiky a fungující podpora centrální banky.

V Evropě byly akcie pod tlakem zpomalení růstu ekonomiky v Německu, proto v průměru za celý region zhodnotily pouze o 2,5 procenta, upozornil analytik společnosti Swiss Life Select Jan Macek.

Spořicí účet sotva překoná inflaci

Drobní střadatelé ale hledají prostor pro své úspory jinde. Většinu peněz mají na běžných a spořicích účtech, kde zhodnocení před zdaněním dosahuje přibližně 1,1 až 1,3 procenta u nejlépe úročených vkladů do poměrně nízkých částek. V uplynulém roce navíc úrokové sazby postupně klesaly a podle Zámečníka nelze další snižování vyloučit. Meziroční inflace byla přitom v listopadu 0,6 procenta.

I oblíbené stavební spoření snižuje svou výhodnost. Nejde ani tak o státní příspěvek, ale o úroky připisované stavebními spořitelnami. Ty letos u nových smluv klesly na jedno procento, a kdo chce víc, musí se zavázat k delšímu trvání smlouvy, pravidelnému a nepřerušenému spoření či jiným podmínkám.

Rušení starších smluv

Navíc stavební spořitelny pokračovaly ve vypovídání starších smluv s úročením tři nebo čtyři procenta, podotkl Macek. Záchranou zájmu o stavební spoření zůstává státní příspěvek.

Podobně je tomu u penzijního připojištění. Drtivá většina účastníků zůstává v tzv. transformovaných fondech, které fungují podle starých pravidel, tedy garantují každoroční nenulové zhodnocení. Pro letošek očekává Macek u těchto fondů zhodnocení v průměru 1,5 až dvě procenta.

Zlato dál zlevňuje

Takzvané účastnické fondy fungují podle volnějších pravidel. Ty nejúspěšnější z nich těžily z růstu akciového trhu a dosáhly téměř desetiprocentního zhodnocení. Velká většina účastnických fondů ale na tento výnos nedosáhla. V průměru se pohyboval nad třemi procenty.

Investiční zlato

Foto: Česká mincovna

Zlato navázalo na loňský pokles, letos spadla cena o další přibližně tři procenta. Vzhledem k očekávání růstu úrokových sazeb, silnému dolaru i slušným výnosům akcií není v dohledné době racionální důvod pro jeho opětovný růst, odhadl Macek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků