Hlavní obsah
Největší tuzemský distributor plynu, který se do loňského října se jmenoval RWE, v pátek oznámil hospodářské výsledky. (ilustrační snímek) Foto: Radek Plavecký, Právo

Největšímu distributorovi plynu v Česku stoupl zisk. I díky počasí

Energetické skupině innogy vzrostl loni v Česku meziročně zisk po zdanění o devět procent na 8,5 miliardy korun. Tržby naopak klesly o sedm procent na 43,9 miliardy korun. Své loňské výsledky největší tuzemský distributor plynu, který se do loňského října se jmenoval RWE, oznámil v pátek.

Největší tuzemský distributor plynu, který se do loňského října se jmenoval RWE, v pátek oznámil hospodářské výsledky. (ilustrační snímek) Foto: Radek Plavecký, Právo
Největšímu distributorovi plynu v Česku stoupl zisk. I díky počasí

„Hlavním efektem v případě poklesu tržeb bylo snižování ceny zemního plynu. V případě nárůstu zisku byla klíčová nižší průměrná teplota v zimních měsících, a tedy větší spotřeba,” uvedl finanční ředitel a místopředseda innogy ČR Thomas Merker.

„Loňský rok byl téměř o jeden stupeň chladnější než ten předloňský. Výraznější meziroční teplotní rozdíly pak byly patrné během topného období, především v lednu a následně v závěru loňského roku,” dodal.

Poprvé od roku 2007 se zvýšil počet zákazníků

Firma dále uvedla, že v loňském roce se poprvé od otevření trhu v roce 2007 zvýšil počet zákazníků, kteří od ní odebírají zemní plyn a elektřinu.

„Počet zákazníků, kteří od nás odebírají plyn, dosáhl téměř 1,4 miliónu. Na trhu s elektřinou zajišťujeme dodávky proudu pro 340 tisíc zákazníků a patříme mezi nejúspěšnější alternativní dodavatele,” řekl šéf obchodní společnosti innogy Energie Tomáš Varcop.

Skupina innogy loni v Česku investovala 4,7 miliardy korun, z toho na obnovu plynárenské soustavy bylo určeno 3,4 miliardy korun. Řádově další stovky miliónů směřovaly do modernizace podzemních zásobníků plynu a jednotlivých teplárenských provozů. Společnost loni mimo jiné zrekonstruovala 254 kilometrů plynovodů a 92 regulačních stanic.

Vzrostl objem přepraveného plynu

V souvislosti s nižší průměrnou teplotou vzrostl loni také objem přepraveného plynu v sítích skupiny. Meziroční nárůst činil pět procent na 6,6 miliardy metrů krychlových. Podíl innogy na distribuci plynu v tuzemsku činil 86 procent.

Byla ale nižší než v roce 2015, kdy činila 9,8 stupně Celsia. Celková spotřeba plynu v Česku Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v loňském roce činila 8,26 miliardy metrů krychlových, meziročně o 8,5 procenta více.

Skupina innogy zaměstnává 3800 lidí, kteří zajišťují v Česku dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 miliónu zákazníků.

Firma provozuje 65 tisíc kilometrů distribučních sítí, šest podzemních zásobníků plynu o kapacitě 2,7 miliardy metrů krychlových, vyrábí teplo a elektřinu ve 14 provozech a prodává přes šest milionů metrů krychlových stlačeného zemního plynu (CNG) ve vlastní celorepublikové síti CNG stanic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků