Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Manish Swarup, ČTK/AP

Největší automobilkou světa je Nissan-Renault, předstihla Volkswagen

Největší automobilkou na světě podle prodeje aut se v prvním pololetí stala aliance japonské automobilky Nissan Motor a francouzského Renaultu. Pozici světové jedničky získala vůbec poprvé. Za ní skončil německý Volkswagen a japonská Toyota, uvedla agentura AP.

Ilustrační foto Foto: Manish Swarup, ČTK/AP
Největší automobilkou světa je Nissan-Renault, předstihla Volkswagen

Společnost Nissan-Renault, jejíž součástí je i Mitsubishi Motors, prodala za leden až červen 5 268 079 vozů. Volkswagen prodal 5 155 600 vozů a Toyota 5 129 000 aut.

Volkswagen, kterému patří řada dalších značek jako Audi, Škoda Auto, Seat a Lamborghini, se loni poprvé stal největší automobilkou na světě. Předtím si několik let tuto pozici držela Toyota. Pověst Volkswagenu sice utrpěla po propuknutí skandálu s naftovými vozy, tyto škody však kompenzuje rostoucí prodej v Číně a na některých dalších trzích.

Na čtvrtém místě s prodejem 4,7 miliónu vozů skončila americká General Motors, která si držela pozici světové jedničky sedm desetiletí až do roku 2008, kdy ji předběhla Toyota. GM se sice podařilo vrátit na výsluní ještě v roce 2011, kdy se výroba Toyoty kvůli zemětřesení a přívalové vlně tsunami na severovýchodě Japonska snížila, v dalším roce však o tuto pozici opět přišel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků