Hlavní obsah

Největší automobilka světa je ve ztrátě 8 mld. dolarů

Největší automobilka na světě americký General Motors (GM), která sídlí v Detroitu, byla i přes přísný program úspory nákladů loni ve ztrátě. Za poslední čtvrtletí roku 2005 vykázala ztrátu 4,8 miliard dolarů a za celý rok 2005 ztrátu 8,6 miliard dolarů. Přitom ještě v roce 2004 byla v plusu 2,8 miliardy dolarů.

Největší automobilka světa je ve ztrátě 8 mld. dolarů

Výkonný ředitel GM Rick Wager řekl, že rok 2005 byl pro automobilku nejtěžší v historii, a to hlavně proto, že GM neuspěla na severoamerickém trhu.

Na evropském trhu byla automobilka ve ztrátě už v roce 2004, ale v roce 2005 svoji ztrátu v Evropě snížila z 742 miliónů dolarů na 375 miliónů dolarů.

Paradoxní je, že automobilka prodala loni nejvíce automobilů od roku 1978, na celém světě celkem 9,2 miliónů, ale celosvětový tržní podíl automobilky klesl z 27,5 procenta v roce 2004 na 26,2 procenta v roce 2005. GM se tak letos chystá v rámci restrukturalizace propustit 30 000 zaměstnanců.

Automobilka je ve ztrátě nejen pro vysoké náklady a malou prodejnost svých nejklíčovějších modelů, ale také díky velké konkurenci asijských automobilek. GM šlape na paty hlavně Toyota, která se zřejmě brzy stane celosvětovou jedničkou v prodeji aut.

Automobilky, které patří pod GM

:: Chevrolet

:: Vauxhall

:: Opel

:: Cadillac

:: Saab

:: Pontiac

Podle analytiků udělal GM chybu, když se zaměřil loni na sportovní vozy, místo toho, aby vyráběl modely s originálním designem. Objevily se dokonce i spekulace o možném bankrotu společnosti, ale ta jej vehementně popírá.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků