Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Luděk Fiala, Novinky

Natural 95 je levnější než nafta, poprvé od března

Průměrná cena nejpoužívanějšího benzínu Natural 95 je poprvé od března nižší než cena nafty. Ve čtvrtek klesla cena benzínu na 36,53 Kč/l, zatímco u litru nafty je o haléř vyšší. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.

Ilustrační foto Foto: Luděk Fiala, Novinky
Natural 95 je levnější než nafta, poprvé od března

Jak pro Novinky uvedl analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta, hlavním důvodem je klesající cena benzínu na rotterdamské burze. „Vzhledem k blížící se zimě roste poptávka po naftě, protože ta se v západoevropských zemích používá k vytápění. Výsledkem je dražší nafta a levnější benzín,“ doplnil Novák s tím, že v podstatě identický vývoj bylo možné pozorovat i loni koncem října.

Vývoj ceny benzínu a nafty od roku 2010

Foto: David Ryneš, Novinky

Naposledy byl benzín levnější než nafta 13. března, kdy litr Naturalu 95 stál 36,66 Kč a litr nafty 36,69 Kč. O den později činila průměrná cena obou druhů pohonných hmot shodně 36,75 Kč/l. Od té doby byla nafta stále levnější než benzín. Největší rozdíl mezi průměrnými cenami pohonných hmot byl 13. září, kdy byl litr Naturalu 95 v průměru o 1,38 Kč dražší než litr nafty.

Cena Naturalu 95 se začala na konci října rychle snižovat. Za poslední dva týdny benzín zlevnil v průměru o korunu na litr. Nafta sice také zlevňuje, pokles cen ale není tak výrazný jako u benzínu.

„Cenový rozdíl by se v nadcházejících týdnech měl dále zvyšovat, tedy nafta bude v porovnání s benzínem ještě dražší,“ připomněl Novák. Opačný vývoj by měl nastat až s nástupem jara. „Vše za předpokladu, že se nebude hýbat se spotřební daní,“ doplnil analytik.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků