Hlavní obsah

Natural 95 brzy zdraží nad 28 korun

Pohonné hmoty u čerpacích stanic začaly po devíti týdnech zdražovat. Od předminulého pátku do čtvrtka to bylo u nejprodávanějšího Naturalu 95 o 11 haléřů na průměrných 27,95 Kč za litr, nafta zdražila jen nepatrně.

Natural 95 brzy zdraží nad 28 korun

Nyní podle analytiků přijde podražení ještě vyšší a Natural 95 se během týdne bude prodávat za více než 28 korun.

„Česká koruna poměrně výrazně oslabila vůči americkému dolaru. Do konce října tak lze očekávat zvýšení cen pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice asi o 20 haléřů,“ řekl Právu analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Průměrná cena Naturalu 95 by se tak dostala k úrovni 28,15 Kč za litr a nafty na 27,30 za litr.

Prodeje pohonných hmot i jiného zboží na pumpách klesly
Boris Tomčiak, analytik firmy Finlord

Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka kurzu koruny vůči dolaru nenahrává současná situace kolem šíření nákazy v Česku. Záleží také na pandemické situaci, která se v České republice vyvíjí výrazně hůře než v okolních zemích, na což reagují trhy, a další oslabení koruny tak nelze vyloučit.

Ještě 1. října se dolar prodával za 22,89 Kč, v pátek to bylo již za 23,23 Kč, tedy o 34 haléřů více.

Pumpaři zřejmě zvednou marže

Na trhu s ropou podle Tomčiaka žádné významné zprávy zatím nejsou. Její spotřeba ve světě ale kvůli opatřením proti šíření nákazy roste pomaleji, než se očekávalo.

„Ceny severomořské ropy Brent se držely na úrovni kolem 42 až 42,5 dolaru za barel. Otázkou je, co bude s cenou ropy do budoucna, protože přicházejí nové a nové restrikce i v zahraničí. Je možné, že bude omezena její spotřeba a dojde k poklesu cen,“ uvedl Křeček. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy ale zatím pokles cen ropy nehrozí.

„Riziko karanténních opatření, která snižují poptávku po ropných produktech, se nyní z globální perspektivy týká převážně ‚jen‘ Evropy, což z hlediska obchodníků s ropou nepředstavuje dostatečnou hrozbu,“ uvedl Kovanda.

Podle Tomčiaka byly čerpací stanice krizí negativně postiženy a budou se snažit zachránit tržby a zisk. „O něco si zvýší marže, protože prodeje pohonných hmot i jiného zboží na pumpách klesly,“ doplnil. Nemělo by ale jít o dramatický nárůst, spíše v řádu do deseti haléřů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků