Hlavní obsah
 

Na květinové burze v Nizozemsku prodají 20 miliónů kytek denně

Na největší květinové burze světa v nizozemském Aalsmeeru se každou minutu prodají desítky tisíc květin z celého světa. Draží se v holandské aukci, kdy nabízená cena postupně klesá. Pořádají zde i exkurze pro veřejnost.

 
Na květinové burze v Nizozemsku prodají 20 miliónů kytek denně

Velké peníze se netočí jen na Wall Street nebo na burze v Londýně. Jen necelých pět kilometrů od mezinárodního letiště Schiphol za městečkem Aalsmeer vyrostly v Nizozemsku haly největší květinové burzy na světě.

S rozlohou 1 287 813 metrů čtverečních je květinová burza největší budovou na světě. Překonala i americké továrny Tesla nebo Boeing.

Největší květinová burza v Aalsmeeru patří společnosti FloraHolland, která v Nizozemsku provozuje ještě další burzy. Obří organizace vznikla v roce 2008 spojením dvou velkých konkurentů a v Aalsmeeru má také své ústředí.

Na burze se prodávají květiny z celého světa – Evropy, Ekvádoru, Kolumbie, Etiopie nebo Keni. Každý den se pouze v Aalsmeeru prodá kolem 20 miliónů květin a proběhne kolem 50 tisíc transakcí, v rámci celé FloraHolland se každý den prodá až 50 miliónů květin.

Nejprodávanější řezané květiny
PořadíPočet (v miliónech kusů za rok)
Obrat (v mld. Kč za rok)
1. Růže
3 693
21,5
2. Chryzantéma
1 132
8,03
3. Tulipán
1 755
7,45
4. Lilie 289
3,91
5. Gerbera
946
3,61
Čísla jsou za celou skupinu FloraHolland za rok 2013   

Rekordní prodeje jsou během svátků, na Valentýna nebo na Den matek. „Proti průměru stoupnou na tyto svátky prodeje asi o 50 procent, řekl Novinkám mluvčí FloraHolland Lex van Horssen.

Každý spěchá

Květiny procházejí desítkami kontrol a jsou roztříděny podle kvality do kategorií A1, A2 a B. Prodává se pomocí holandské dražby, kdy cena postupně klesá a obchodník čeká na vhodnou chvíli pro nákup.

Podle obchodníků se většina transakcí uzavře do minuty. Proto je u čerstvého zboží, jako jsou květiny, tato forma dražby vhodnější než klasická.

Na ploše panuje čilý ruch, jak všichni spěchají, aby se prodané květiny dostaly klimatizovanými kamióny co nejrychleji k zákazníkům nebo, pokud je třeba, znovu do letadla.

Návštěvníci mohou za vstupné šest eur (166 korun) sledovat obchodníky, jak z vyvýšeného místa na tribuně zadávají objednávky a pozorují pohyb na ploše. Většina obchodů ale dnes už probíhá na dálku přes počítač.

Po exkurzi si mohou návštěvníci nabízené květiny „v malém“ také koupit, odvážejí si třeba cibulky tulipánů. I když přes devadesát procent obchodu burzy tvoří řezané květiny, prodávají se tu i ty v květináčích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků