Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Balakryl

Na konci týdne začne topná sezona

Studená fronta o víkendu odstartuje topnou sezonu. Zatímco v minulých letech se s vytápěním začínalo na západě Čech a ve vyšších polohách, letos bude vytápění zahájeno v celé České republice prakticky zároveň. Uvedl to mluvčí Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Pavel Kaufmann.

Ilustrační foto Foto: Balakryl
Na konci týdne začne topná sezona

Topná sezona začíná ve chvíli, kdy má průměrná denní teplota dva dny po sobě klesnout pod 13 stupňů Celsia, a zároveň není pravděpodobné, že se brzy oteplí.  Sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu trvá od začátku září do konce května.

Vytápění je následně možné přerušit nebo omezit, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů Celsia a nečeká se ochlazení.

Elektrárna Opatovice ve východních Čechách avizovala, že topnou sezonu zahájí v pátek. Elektrárna zajišťuje dodávky tepla do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a do přilehlých obcí, celkem jde asi o 61 tisíc domácností, nemocnic, škol a podniků.

Teplárna v Českých Budějovicích začala ve čtvrtek nahřívat distribuční systém měřící 163 kilometrů, aby o chladném víkendu mohla teplo dodávat do sítě. Výrobu posílila o turbínu a novou výměníkovou horkovodní stanici v areálu firmy s tepelným výkonem až 60 megawattů tepelných. Distribuční síť s více než 330 výměníkovými a domovními předávacími stanicemi teplárna naplno roztápí zhruba dva dny, uvedl mediální zástupce teplárny Zdeněk Zuntych.

„Teplárny (ve čtvrtek) pomalu začnou prověřovat funkčnosti topných systémů z výměníkových stanic postupným přitápěním. K teplárnám na západě Čech (Cheb, Aš, Františkovy Lázně, Karlovy Vary a okolí) a v podhorských oblastech (Liberecko a podobně) se budou postupně přidávat další teplárny až po jižní Moravu (Brno, Zlín nebo Břeclav),” uvedl mluvčí TS ČR Kaufmann.

„Podle předpovědi se v pondělí už bude topit asi všude,” dodal.

Teplárenské sdružení dlouhodobě uvádí, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů (GJ) tepla. Podle Kaufmanna činí nyní průměrná cena tepla Česku kolem 600 Kč/GJ.

Průměrná roční platba domácností se tak pohybuje kolem 15 tisíc korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků