Hlavní obsah
Roční vývoj HDP. Foto: Martin Havelka, Novinky

MMF: Česká ekonomika se propadne o 6,5 procenta

Česká ekonomika letos kvůli dopadům globální pandemie nemoci covid-19 klesne o 6,5 procenta, zatímco loni o 2,6 procenta vzrostla. Ve svém jarním výhledu světové ekonomiky to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF).

Roční vývoj HDP. Foto: Martin Havelka, Novinky
MMF: Česká ekonomika se propadne o 6,5 procenta

Pokud se prognóza naplní, bude to znamenat zdaleka nejhorší výsledek v novodobé historii země. Tak výrazný pokles česká ekonomika nezaznamenala ani za globální finanční krize v letech 2008 a 2009.

Na příští rok už ale fond očekává ekonomické oživení, růst hrubého domácího produktu (HDP) by měl v Česku dosáhnout 7,5 procenta.

HDP Česka rostl nepřetržitě od roku 2014, letos ale česká ekonomika nezadržitelně míří k poklesu. Na hospodářství a tuzemské podnikatele tvrdě dopadají přísná opatření v souvislosti s epidemií nemoci covid-19.

Až trojnásobná nezaměstnanost

Zavřené jsou restaurace, kina či většina obchodů. Podle odhadu UniCredit Bank by česká ekonomika letos mohla poklesnout až o 11 procent. Podle odhadu ministerstva financí český HDP klesne o 5,6 procenta.

Počet nezaměstnaných by se podle odhadů poradenské společnosti Deloitte mohl do konce roku ztrojnásobit ze109 tisíc na konci roku 2019 na 305 tisíc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků