Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Ministři našli řešení bankovních krizí: náklady ponesou akcionáři a vkladatelé

Po sedmihodinovém jednacím maratonu se ve čtvrtek nad ránem shodli ministři financí EU na pravidlech pro řešení bankovních krizí. Náklady za zkrachovalé banky by tak měli v budoucnu nést na bedrech investoři a věřitelé. Daňové poplatníky, z jejichž peněz se v minulých letech krachující banky v EU zachraňovaly, návrh pravidel chrání.

Ilustrační foto Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
Ministři našli řešení bankovních krizí: náklady ponesou akcionáři a vkladatelé

Plán počítá s tím, že náklady spojené se záchranou banky by měli jako první nést akcionáři, držitelé dluhopisů a vkladatelé s aktivy přes 100 000 eur v problémové bance.

„Poprvé jsme se dohodli na významném (procesu) bail-in, abychom chránili daňové poplatníky," uvedl podle agentury Reuters nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. Odkázal se tak na název strategie, ve které musí investoři nést náklady na restrukturalizaci jako první.

Mechanismus řešení bankovních krizí je jednou ze součástí připravované bankovní unie. Nová pravidla pro „krizové řízení bankovních institucí“ mají po finanční krizi v roce 2008 především zajistit, aby v budoucnu mohly být banky v případě krachu uzavřeny podle jasně daných kritérií. Má se tím předejít panice na trzích a zajistit, aby náklady nenesly především státy, tedy daňoví poplatníci.

Země EU v letech 2008 až 2011 vydaly na záchranu bank asi třetinu evropského HDP, většinou ze státních fondů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků