Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Miliardy korun z EU teď ČR čerpá rychleji

Česko začalo čerpat dotace z EU rychleji než doposud. Jen za září bylo vyplaceno 13,6 miliardy korun, což je meziměsíční nárůst téměř padesát procent. Zatímco v květnu 2009 bylo příjemcům uhrazeno 8,2 miliardy korun, v říjnu 2009 se jedná už o více než 42 miliard korun.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Miliardy korun z EU teď ČR čerpá rychleji

Pro kraje a podniky je klíčové to, že peníze by už mohly nově dostávat v okamžiku realizace schváleného projektu.

Příliš velká fluktuace úředníků

Nyní by se mohlo čerpání ještě zrychlit díky stanovení jednotných pravidel odměňování těch, kteří stojí za zaváděním Národního strategického referenčního rámce (NSRR) v programovém období 2007–2013, což je klíčový dokument týkající se čerpání fondů EU. Důvodem opatření je dosud značná fluktuace specializovaných úředníky mezi jednotlivými institucemi veřejné správy a odchodům do soukromého sektoru. Metodiku již projednala vláda

 MMR: S vyčerpáním financí žádný problém

Podle MMR to nyní vypadá tak, že ČR nebude mít problém s využitím přidělených dotací na rok 2007 ve výši 90,6 miliardy korun.. K roku 2007 se údaje vztahují proto, že peníze z fondů EU členské země vždy čerpají zpětně – mají na to tři roky od výchozího roku přidělení prostředků. Peníze z roku 2007 budou tedy k dispozici do konce roku 2010.

Nejvíce dotací jde do dopravy a podnikání

Na tomto pokroku se podílejí především Operační program Doprava, kde bylo příjemcům vyplaceno během čtyř týdnů dalších 8,4 miliardy korun, OP Podnikání a inovace (v témže časovém úseku 1,1 miliardy korun) a Regionální operační program Severovýchod (770 milionů korun).

Kromě toho MMR chystá další kroky, které by měly vést k urychlení v proplácení projektů již v době jejich realizace, a ne až po skončení nebo poskytování zvýhodněných úvěrů a záruk. Dále se hovoří o zjednodušení legislativy tak, aby se usnadnilo vykazování výdajů, či nasměrování dotací do oblastí s nejvyšším růstovým potenciálem, jako do infrastruktury, rozvoje lidských zdrojů nebo inovativních technologií.

V praxi tak například Regionální operační program Severovýchod začal příjemcům proplácet ještě nezaplacené faktury od jejich dodavatelů, Operační program Životní prostředí zase v letošním roce vyhlásil více výzev než původně plánoval.

Anketa
Pomáhají dotace EU našim krajům?
ROZHODNĚ ANO
78 %
SPÍŠE ANO
3.6 %
PŘÍNOS JE MALÝ
3 %
NEVIDÍM ŽÁDNÝ PŘÍNOS
15.4 %
Celkem hlasovalo 337 čtenářů.

Nejvíce dotací EU na Moravu

Kraje si z evropských fondů zatím zažádaly o dotace ve výši 34,8 miliardy korun. Schváleno jim již bylo 373 projektů v celkové výši téměř 20 miliard korun.
Celkově si mohou kraje, mimo hlavního města Prahy, v programovém období mezi lety 2007–2013 žádat o finanční prostředky z regionálních operačních programů, v nichž je pro všechny žadatele k dispozici přibližně 400,5 miliard korun.
Nejvíce žádostí bylo zasláno do Operačního programu Životní prostředí a nejvíce peněz se požaduje z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
Nejaktivnějším žadatelem je Pardubický kraj. Předložil 78 projektových žádostí v celkové výši  3 006 milionů korun.
Nejméně žádostí přišlo z Jihomoravského kraje. V 19 předložených projektech žádá o 847 milionů korun.
Nejvyššího počtu schválených žádostí dosáhl Liberecký kraj.  Bylo mu odsouhlaseno 50 projektů za 1,1 miliardy korun.
Nejvíce schválených peněz z fondů EU dosáhly kraje Moravskoslezský (2,8 miliardy korun) a Vysočina (2,9 miliardy korun).
Nejefektivnějším žadatelem je Středočeský kraj, když má nejvíce schválených projektů na poměr předložených.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků