Hlavní obsah
Foto: Luděk Fiala, Novinky

Menší distributoři pohonných hmot mají platit kauci 10 miliónů

Ministerstvo financí navrhuje možnost, aby se snížila kauce pro menší distributory pohonných hmot z 20 na 10 miliónů korun. Vyplývá to z návrhu novely zákona o spotřebních daních, kterou poslalo MF do připomínkového řízení. Úřad také navrhuje plošné uvalení spotřební daně na surový tabák, uvedl na svém webu.

Foto: Luděk Fiala, Novinky
Menší distributoři pohonných hmot mají platit kauci 10 miliónů

Zavedení kaucí bylo jedním z opatření proti daňovým únikům. Ústavní soud (ÚS) však v květnu ustanovení s platností od července příštího roku zrušil. Zákonodárci proto řeší, jak problematiku upravit jinak. Podle ÚS má být kauce, která je sama o sobě racionální, odstupňována, aby zohledňovala situaci menších distributorů.

"Možnost snížení je cílena především na menší distributory a podle zákonem předvídaných kritérií bude poskytnuta distributorům, kteří dlouhodobě působí na trhu, jsou stabilní a z pohledu daňových úniků nevykazují vysokou míru rizika," uvedlo ve středu MF.

Unie nezávislých petrolejářů návrh na snížení sazby již dříve uvítala.
Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová navíc již upozornila, že se kauce týká distributorů, nikoliv čerpacích stanic, jak bylo někdy chybně uváděno. Samotná čerpací stanice totiž podle ní není distributor.

Ujednocení toho, kdo je považován za distributora, požadují i nezávislí petrolejáři. Distributorem by podle nich měl být pouze ten, kdo dováží nebo přeprodává zboží dalšímu distributorovi.

Daň z tabáku

V případě tabáku ministerstvo navrhuje plošné uvalení spotřební daně na surový tabák. Daň bude stanovena ve výši spotřební daně tabáku ke kouření a bude zaveden registr osob, které s takovým tabákem nakládají.

"Jedná se o opatření, které by mělo vést ke snadnější eliminaci daňových úniků, ke kterým dochází zejména z důvodů nekontrolovatelného přístupu k tabákové surovině, z níž se následně nelegálně vyrábí nezdaněné tabákové výrobky," uvedlo MF.

V oblasti biopaliv MF na základě evropských předpisů navrhuje mírně snížit daňové zvýhodnění čisté bionafty a biolihu. Chce také zavést průběžný systém sledování povinnosti uvádět minimální množství biopaliv na trh. "Cílem této změny je eliminace závažných podvodů, které jsou spojeny s kontrolou plnění povinnosti v jednoletých intervalech," uvedl úřad.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků