Hlavní obsah

Loňský rozpočtový deficit Řecka podle vlády převýší 15 procent HDP

Rozpočtový deficit Řecka za loňský rok bude po revizi činit více než 15 procent hrubého domácího produktu. Uvedl to řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu. Dosavadní odhad loňského deficitu hovořil o čísle 13,8 procenta, i to už ale byla revize původně nižšího deficitu.

Loňský rozpočtový deficit Řecka podle vlády převýší 15 procent HDP

"Po konečné revizi, kterou provádí Eurostat a která řecká čísla za rok 2009 schválí jednou provždy, to bude nad 15 procenty," řekl ministr na ekonomickém fóru v kyperském Limassolu. Eurostat, který je statistickým úřadem Evropské unie, by měl konečná data o loňském rozpočtovém deficitu Řecka zveřejnit do poloviny listopadu.

Řecko doplácí na problémy, do nichž se dostalo kvůli vysokým státním výdajům a falšování statistických dat. Na podvody přišla současná vláda socialistů, která je v úřadu od loňského podzimu. Za nynější problémy je tak zodpovědná předchozí konzervativní vláda.

Řecko přijalo mezinárodní finanční pomoc, která Aténám umožňuje čerpat v příštích třech letech až 110 miliard eur (asi 2,7 biliónu korun), pokud bude Řecko průběžně plnit stanovené podmínky. K těm patří hlavně snižování výdajů.

Vláda chce v letošním roce snížit rozpočtový deficit na 7,8 procenta HDP a v jeho snižování pokračovat i v dalších letech.

Pro srovnání: loňský deficit České republiky činil necelých šest procent (5,93 procenta) HDP, Slovensko dosáhlo necelých osmi procent (7,96 procenta) HDP, Německo 3,1 procenta HDP a USA 8,9 procenta HDP.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků