Hlavní obsah
Lidé čekají na pražském letišti na změnu termínu letu u přepážky ruské letecké společnosti Aeroflot Foto: Pavel Sikora, ČTK

Letecké spojení Česka s Ruskem bude v létě bez omezení

Přímé letecké spojení mezi Českem a Ruskem bude do konce léta fungovat bez omezení. Dohodla se na tom ministerstva dopravy obou zemí s cílem zamezit zhoršování pohodlí cestujících, sdělil ve čtvrtek mluvčí českého ministerstva dopravy František Jemelka.

Lidé čekají na pražském letišti na změnu termínu letu u přepážky ruské letecké společnosti Aeroflot Foto: Pavel Sikora, ČTK
Letecké spojení Česka s Ruskem bude v létě bez omezení

O řešení situace do budoucnosti budou oba úřady dále jednat. Kvůli sporům o povolení k přeletům bylo v úterý zrušeno několik leteckých spojů.

Spor ruských a českých úřadů o povolení k přeletům v úterý vyvrcholil zrušením čtyř zpátečních letů ruské společnosti Aeroflot mezi Prahou a Moskvou. Česko podle ministerstva dopravy zrušilo povolení spojům Aeroflotu poté, co Rusko omezilo přelety ČSA přes sibiřskou část ruského území. Povolení pro ruské aerolinky v Česku i pro přelety ČSA přes Sibiř byla nakonec dočasně obnovena do 7. července.

„Ministerstva dopravy České republiky a Ruské federace se dohodla na zachování stávajícího stavu a rozsahu letového provozu. Do konce léta budou pokračovat v jednání s cílem diskutovat rámec další spolupráce pro budoucí období. Nechceme dopustit další blokace leteckého provozu mezi oběma státy v hlavní dovolenkové sezoně a snižovat pohodlí cestujícím,” sdělil Jemelka.

Vliv na turistiku

Ruské ministerstvo dopravy dnes podle ruského listu Vedomosti uvedlo, že chce přenést jednání o definitivní podobě další spolupráce v letectví na září, až skončí letní sezona. Odklad má podle ruské strany zajistit, aby občané obou zemí mohli klidně plánovat své cesty během léta.

Odborníci na cestovní ruch varovali, že případné omezení přímého leteckého spojení mezi Českem a Ruskem by mohlo negativně ovlivnit turistiku. Ruských turistů se loni v českých hotelech a penzionech ubytovalo podle agentury CzechTourism přes 545 000 a průměrně v ČR strávili téměř osm nocí, což bylo více než u občanů jiných států.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků