Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Kvůli snížení ratingu může přijít záchranný fond eurozóny o 180 miliard eur

Záchranný fond eurozóny (EFSF) by mohl kvůli snížení ratingu Francie a Rakouska přijít až o 180 miliard eur. To by znamenalo podstatné snížení jeho schopnosti poskytovat úvěry zemím, které se ocitly v problémech. S odvoláním na důvěryhodný zdroj z eurozóny o tom informovala agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Kvůli snížení ratingu může přijít záchranný fond eurozóny o 180 miliard eur

Fond má na úvěry v současnosti k dispozici celkem 440 miliard eur (takzvaná úvěrová kapacita) a další stovky miliard eur představují samotné záruky zemí eurozóny.

EFSF sám o sobě nemá žádný kapitál, musí spoléhat na úvěry, za které ručí silné státy eurozóny, aby pak mohl peníze půjčit těm slabším. Francie byla se svým nejvyšším možným ratingem AAA druhým největším ručitelem fondu, ale se snížením ratingu ze strany agentury Standard&Poor's o jeden stupeň se situace fondu značně komplikuje. O prestižní známku AAA přitom přišlo i Rakousko.

Záchranný fond tak zřejmě bude největší obětí hromadného snížení ratingu. Země, které byly zpočátku považovány za silné, nyní patří mezi finančně slabší a komplikují tím plány fondu. Garance, které za jeho úvěry poskytují silní členové eurozóny, tak nemají takovou váhu, jakou měly dosud.

Podle zdroje, na nějž se odvolává Reuters, existují dvě možnosti, jak se s novou situací vypořádat. Jednou z nich je navýšení garancí ze strany zemí, které si v eurozóně rating AAA ještě drží, tedy ze strany Německa, Nizozemska, Finska a Lucemburska. Druhou možností je snížit úvěrovou kapacitu fondu.

"Je ovšem důležité, že stále existují dvě ratingové agentury, které drží rating EFSF na AAA a to je přesně to, co bude investory zajímat," uvedl zdroj.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků