Hlavní obsah
Marian Jurečka Foto: Milan Vojtek, Právo

Kvůli ptačí chřipce bylo utraceno již 58 000 kusů drůbeže, kompenzace jdou do miliónů

Tuzemští zemědělci zatím kvůli ptačí chřipce požádali stát o kompenzace ve výši 12 miliónů korun. Stát jim podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) uhradí veškeré škody. Jurečka to v neděli uvedl v Partii televize Prima.

Marian Jurečka Foto: Milan Vojtek, Právo
Kvůli ptačí chřipce bylo utraceno již 58 000 kusů drůbeže, kompenzace jdou do miliónů

Podle Jurečky je v Česku aktuálně 29 ohnisek ptačí chřipky a utraceno bylo v této souvislosti 58 000 kusů drůbeže.

Stát má na výplatu škod zemědělcům z ptačí chřipky vyčleněno 31 miliónů korun. Pokud by ale náklady tuto částku překročily, musí se najít peníze v rozpočtové rezervě, dodal ministr s tím, že jde o mandatorní výdaj.

Další vývoj ptačí chřipky je podle něj těžké odhadnout, záležet bude také na počasí. Připomněl nutnost podat žádost o kompenzaci škod do šesti týdnů.

Ptačí chřipka se v Česku letos objevila po deseti letech, zasáhla i řadu dalších evropských zemí. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže včetně velkých komerčních chovů. Ptáci mají téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků