Hlavní obsah
Stávka v Blansku Foto: Vladimír Klepáč, Právo

Kraje mají vládě vyčíslit náklady na platy řidičů autobusů

Do 30. dubna mají kraje vládě dodat přesné vyčíslení nákladů na zvýšení platů řidičů autobusů v jednotlivých regionech. Před uvolněním 420 miliónů korun, které na pomoc regionům s platy řidičů schválila ve středu vláda, chce premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) také ujištění, že všechny kraje budou moci peníze poslat provozovatelům hromadné dopravy.

Stávka v Blansku Foto: Vladimír Klepáč, Právo
Kraje mají vládě vyčíslit náklady na platy řidičů autobusů

Kraje mají do konce tohoto měsíce dodat i dodatky ke smlouvám s provozovateli hromadné dopravy, které převod umožní. Sobotka to řekl po páteční schůzce s šéfkou asociace krajů Janou Vildumetzovou (ANO).

Na základě materiálů vyžádaných od krajů pak o formě uvolnění a rozdělení financí rozhodne kabinet.

Kraje podle Vildumetzové slib příspěvku vítají, i když peníze mohly přijít dřív. Hejtmani podle ní ale trvají na tom, aby 420 miliónů od státu kraje dostaly formou příspěvku na opravu silnic nižších tříd, jak se o tom mluvilo už na začátku roku. „Je to nejjednodušší, systémové, je to spravedlivé. Mohli už jsme to mít vyřešené už 20. února,” uvedla.

O stávce řidičů se lidé mohli v Zábřehu i na dalších místech Šumperska dozvědět z informačních letáků vylepených na zastávkách.

Foto: Miloslav Hradil, Právo

Čtvrteční stávka řidičů autobusů kvůli platům, původně avizovaná jako celostátní, zkomplikovala dopravu hlavně na jihu a severu Moravy. Paralyzovaná byla ráno MHD v České Lípě v Libereckém kraji. V dalších krajích se řidiči připojili symbolicky, třeba rozdávali cestujícím letáky. [celá zpráva]

V Jihomoravském kraji odbory nevylučují opakování stávky. Kvůli současným komplikacím některé kraje uvažují o tom, že by zřídily vlastní dopravní společnosti, jakou je například brněnský dopravní podnik.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků